Tamer Tuna: Transferde iki haftalık süreç hayli değerli

Dogus

Aktif Üye
Bursaspor Teknik Yöneticisi Tamer Tuna, Büyükşehir Belediye Erzurumspor maçı öncesi basın toplantısı düzenledi. Özlüce İbrahim Yazıcı Tesisleri’nde soruları yanıtlayan genç teknik adam, “Kazanarak başlamak isterdik. Menemenspor ve Gaziantep FK maçlarında güzel oynadık lakin Adanaspor maçında bunu yaşayamadık. Ancak ilerlediğimiz noktalar da var. Biroldukça şeyi düzeltebilirsiniz, oyunda istediğini biroldukça şeyi de sağlayabilirsiniz fakat kimi vakit evvelar değişebiliyor. Oyuncularımızın yaşadığı psikoloji ve istikrarsız yapı badire oluyor. Bursaspor’un Muhteşem Lig ’de olması gerekiyor. Bunun planlamaları yapılması gerekiyor. Bu kent için en büyük öge Bursaspor’dur. Futbolcuların fizikî ve zihinsel durumları birtakım noktalarda eksiklikler yaşıyor. Sonuçlar güzel olacaktır. Biz de bunun için çalışıyor. Kadrosu istenilen düzeye taşımak sabır istiyor. Hem oyun birebir vakitte sonuçların uygun olması gerektiğinin farkındayız” tabirlerini kullandı.

“Transferde iki haftalık süreç hayli önemli”

Transferle ilgili sorulara da karşılık veren Tamer Tuna, “Görüşmeler devam ediyor. Muhakkak noktaya geldiğimiz oyuncular da var. Fakat yalnızca oyuncularla değil kulüpleri ile de görüşüyoruz. Kimi vakit kayıpları olabiliyor. Geldiğimiz günden bu yana verdiğimiz rapor ve çalışma ortamımız değişimler yaşıyor. Ağır çalışılıyor. Deniz Kolgu’nun gayreti yüksek. Bizim istediğimiz oyuncularla ilgili kulüplerin koşullar vs. Bizim de randıman alamadığımız oyuncuların kuralları oluyor. Birtakım oyuncularla prensip mutabakatı yapılmıştı. Fakat maddi kaidelerle ilgili meseleler devam ediyor. İçerde de 8 yabancı oyuncu duruyor. Hala önümüzde vakit var. 2 haftalık süreç epeyce değerli. Kendi bulunduğumuz amaç de değerli. Kazanarak devam edecektir Bursaspor. Taraftarı memnun edecek oyunu oynayacağız. Bunun için buradayız. İki haftalık süreç transferi de belirleyecek. Oyuncu kaideleri her şeyin önünde. Bizi tıkayan faktörler kimi vakit bunlar oluyor” dedi.

“Bursaspor’u tercih etmemin sebebi taraftar”

Futbolcuların genel durumu ile ilgili de açıklamalar yapan Tamer Tuna, kelamlarına şu biçimde devam etti:

“Sürekli ferdi görüşmeler yapıyoruz. Oyun tahlilleri yapıyoruz. Ben bu oyunu yeterli oynayacağımızı ve kazanacağımızı biliyorum. Bursaspor, Türk futbolu için hayli kıymetli. Görülmeyen kısımları da yönetmek epey kıymetli. Bütünlüğü ve beraberliği yapmalıyız. Konsantrasyonumuzun tamamını alana yansıttığımızda neler yapabileceğimizi biliyorum. Mental çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Sorumluluk isteyen oyuncuların daha epeyce eleştirildiğini biliyoruz. Üstesinden geleceğiz. Bursaspor’a geliş noktamız da buydu. Meslek ismine 2-3 yıldır Harika Lig’den de teklif aldım. Bursaspor’u tercih etmemin en büyük sebebi taraftarın verdiği gücü bilmemdi. Bursaspor, Bursa şehrinindir. Önceliktir. Pazar günü de Bursaspor taraftarının önüne çıkacağımızdan dolayı epey heyecanlıyım. Bütünlüğün sağlanacağına inanıyorum.”

“Cristobal Jorquera sakatlığı sebebiyle bizle değil”

Takım yapılanmasıyla ilgili ayrıntı veren Tamer Tuna, “İlk yarıdaki ekibe desteklerle ilgili fikrimiz var. Futbol sıradantir ve biz de o denli yönetiriz. Grup kurmak da hayli değerli. Şu anda 31 oyuncu ile idman yapıyor. Cristobal Jorquera sakatlığı sebebiyle bizle değil. Biz tekrar Bursaspor ekibi kurmaya çalışıyoruz. Ekip bu biçimde de kazanacağına inanıyoruz. Savunma istikameti kuvvetli bek futbolcu da bekliyoruz. 4-5 oyuncu katıldığında grubun 11’inden yüzde 50’si değişmiş oluyor. Bursaspor bu sene amacını tutturabilir mi bilmiyoruz fakat biz gelecek dönemin da planlamasını yapıyoruz. Kadro önderi olarak futbol aklının nasıl olması gerektiğini biliyorum. Lakin bütçeyi de yanlışsız yönetmek gerekiyor. Maddi manada zorluklar yaşıyor. Gönderilebilecek oyuncular da bunu yaşıyoruz. Kadromu yapılandırırken de ödenebilir bir müddetklilik sağlama çabasındayız” yorumunda bulundu.

“Ben hiç bir oyuncuyu kaybetmek istemiyorum”

Erhan Erentürk ve Taha Altıkardeş’e yapılan tenkitlere de değinen Tamer Tuna, “Bireysel olarak, teknik olarak eleştirilecek biroldukca oyuncu olabilir. Bursaspor’un sorumluluk almış oyuncuları eleştirilmiş. Bu olayları takip ettik. Ben hiç bir oyuncuyu kaybetmek istemiyorum. Oynasa da oynamasa da fark etmez. Taraftarımız en kuvvetli yanımız. Taraftarımız eleştirdiği üzere sahip çıkmasını da biliyor. Daha evvel de epey gördük. Performans yükselebilir. Yalnızca Erhan Erentürk için değil epey güzel genç kaleciler geldiğini söyleyebilirim. Yetenekli oyuncular mevcut. Erhan Erentürk ve Taha Altıkardeş çok iyiler” dedi.

Genç teknik adam Adanaspor maçında takıma almadığı Zalazar’la ilgili ise, “Çok açıklayamadığımız teğe bir görüşmeler oluyor. Muhtaçlık duyduğumuzda oynatıyoruz. Ofosu’da da yaşadık bunu. Kontrat bitiş devrine kadar her gereksinim duyulduğunda o futbolcu oynar. Zalazar ve Tim Matavz’la ilgili gelişmeler oldu. Konuşmalarımız da oynadı. Oyuncu mental olarak hazır değilse olmayabilir. Taha Altıkardeş’in yokluğunda Zalazar oynayabilir. Şu andaki devir kritik bir periyot. Sonuçlardan bağımsız yönetmek zorundayız. Oyuncu seçimlerim de önemli” diyerek kelamlarını tamamladı.

İHA