Sturbridge Show, vintage giyim severler için bir altın madenidir

canvade

Yeni Üye
Dünyada çok az insan, kıyafetlerine nadir bir vintage giyim indirimindeki meraklılar kadar değer verir, özen gösterir ve hassasiyet gösterir.

Perşembe gecesi New York City'deki Sturbridge Show'un açılış kokteyline davet edilen elit koleksiyoncular, giyim hakkında birçok insanın yiyecek – hem geçim hem de zevk için tüketim – hakkında düşündüğü gibi düşünüyor. Saat 17.00'de kapıların açılmasından birkaç dakika sonra, hevesli klasik köpekler, lezzetli bir şeyler bulmak için ustaca dekore edilmiş sıra sıra tezgahlarda burunlarını örüyordu.

Gösteriyi yürüten ve etkinliği Massachusetts'ten genellikle Pazartesi günleri Brimfield Antik Bit Pazarı'nın önünde gerçekleşen Manhattan'a getiren 63 yaşındaki David Brockman, “Bu gece erken kalkanlar var; çoğunlukla bayiler kendi işleri için alışveriş yapıyor” dedi. Yeni fikirler elde edebilecekleri eski parçaları bulma umuduyla alışverişe gelen birçok moda tasarımı profesyoneline atıfta bulunarak, “Çok özel, küratörlü bir tasarım ilham şovuna ev sahipliği yapmak istedim” dedi.

Bay Brockman, vintage giyimle uğraştığı 35 yıl boyunca bu konuda ciddi olan “neredeyse tüm insanlarla” tanıştığını söyledi. Missouri'de bir aile çiftliğinde büyüdü ve hevesli bir antika koleksiyoncusu olan annesi onu vintage mücevherler aramaya götürdüğünde, erken yaşta vintage böceği tarafından ısırıldı.

Bay Brockman, Cumartesi gününe kadar sürecek olan bu yılki gösteride favori bir öğeyi seçemediğini söyledi. Her ne kadar 1920'li ve 1930'lu yılların eski denim ve kıyafetlerini tercih etse de hepsini seviyormuş gibi görünüyordu. Odanın karşısındaki girintide asılı duran kırmızı-pembe baskılı elbiseyi heyecanla işaret ederek, “Şuradaki 70'lerin Saint Laurent'ine bakın!” dedi.

Yakınlarda, KN95 maskesi ve gümüş halkalı lacivert Mugler ceketi giyen Laverne Cox bir görevdeydi. Bayan Cox, bir gün önce Los Angeles'tan dönmüştü ve Pazar günü Oscar kırmızı halısında yıldızlarla röportaj yaptığı 24 saatlik iş gününün ardından hâlâ toparlanıyordu. “Sabah dörtten dörde kadar” diye açıkladı. “Normalde bu şekilde dışarıda olmayan 51 yaşındaki bir kadın için vücudum şöyle diyor: 'Ooo kızım, ne yaptın?''

Ancak yorgunluk, vintage Mugler'ın aşkıyla boy ölçüşemezdi. Bayan Cox, Sturbridge Show'un ne gibi yeni sürprizler sunabileceğini görme dürtüsüne karşı koyamadığını söyledi.

Bayan Cox, George Michael'ın tasarımcı Thierry Mugler'in kıyafetlerinin yer aldığı 1992 tarihli müzik videosuna atıfta bulunarak, “Benim Mugler takıntım 30 yıl önce 'Too Funky' videosuyla başladı” dedi. Gülerek, “90'larda veya 2000'lerde ve dürüst olmak gerekirse 2010'ların çoğunda Mugler'a param yetmezdi – ımm, durum böyle” dedi. “Yani koleksiyonculuğa yalnızca altı yıl önce başladım. Mugler koleksiyonum artık 1970'li yıllara, 2002'deki koleksiyonlarının sonuna kadar uzanıyor.”

Bayan Cox ikonik parçalar bulmayı umuyordu. “Bir Mugler odası yaratıyorum” dedi. “Geçen yıl mankenlerin üzerinde bir şeyler görmeye ve mankenleri giydirmeye olan sevgimi keşfettim; bu 50 yaşındaki biri için tuhaf bir durum ama sergilenen parçaları sanat olarak görmek istiyorum.”

Vintage moda tutkusu birçok meraklıyı mini tarihçilere ve sofistike uzmanlara dönüştürüyor. Moda tasarımcısı Anna Sui özel olarak hiçbir şey satın almadı. Raflarda gezindi, Edward dönemine ait bluzları inceledi ve orman yeşili tırnaklarını masaların üzerine şeker gibi serilen süs eşyalarının üzerinde gezdirdi. 59 yaşındaki Bayan Sui, geçen yıl Sturbridge gösterisine katıldı ve bu yıl tekrar geri döndü. “Bu şimdiye kadar katıldığım en iyi vintage gösterilerden biri” dedi.

Bayan Sui bilirdi. eBay ve Etsy gibi siteleri kontrol ederek “neredeyse her gün” vintage ürünler aradığını söyledi. “İlk vintage eşyamı aldığımda 16 yaşındaydım. Bayan Sui, “Kurtuluş Ordusu tuvalet masası” dedi. Onu eve götürdü ve parlak siyaha boyadı; bu daha sonra markasının imza niteliğindeki tasarım öğesi haline geldi.

Bill Cunningham tarafından sık sık fotoğraflanan yazar ve New York moda markası Tziporah Salamon, vintage koleksiyonerliğin 40 yılı aşkın süredir yaşam tarzı olduğunu söyledi. Bu gece ne arıyordu? “Bu her zaman bir şapkadır.”

Rengarenk şapkalarla dolu bir tezgâhtan seçtiği rengarenk desenli türbanı elinde tutan Salamon Hanım, halihazırda başında bulunan burmalı başlığın üzerinden çekemediği için sıkıntılı görünüyordu. “Kıyafetime uymuyor” diye şikayet etti.