Satürn'ün dönüşüne neden takıntılıyız? İşte astrolojinin söylediği.

canvade

Yeni Üye
İki ay içinde Alejandra Herrera, 20'li yaşlarının sonundaki çoğu kişinin korktuğu bir dönüm noktasına ulaşacak: 30. doğum günü. “Büyümek” konusunda karışık hisleri olmasına rağmen, en azından tüm bu çetin sınava karşı ayakları yere basmış hissediyor; sonuçta o bir dünya burcu.

Doğu Los Angeles'lı Boğa burcu kadını Bayan Herrera, “Son zamanlarda kendimi yepyeni bir yeniden doğuş gibi hissettim” dedi. “Eski insanları memnun eden biri olarak, 30'lu yaşlarımın sonunda kendime odaklanabileceğim yeni bir başlangıç olacağını hissediyorum.”

Son birkaç yıl, Bayan Herrera için çalkantılı geçti; depresyon ve bitkinliğin karışımının, yakın zamanda bıraktığı vegan bir Meksika restoranındaki müdür yardımcısı işinden kaynaklandığını söylüyor.

“Çok büyüdüğümü hissediyorum” dedi, “ve bu Satürn dönüşünde olduğumu hissediyorum çünkü her şeyi tersine çevirdim.”

Cevap bulmak için gökyüzüne bakan tek kişi Bayan Herrera değil: Güneşten 887 milyon mil uzaktaki bir gök cismine göre Satürn şu anda kesinlikle sıcak. Daha geçen ay, planet SZA'nın en son single'ının adını verdi ve yeni çıkan Kacey Musgraves şarkısının açılış şarkı sözünde (“My Saturn geri döndü”) ismiyle yer aldı. Ve Cuma günü Ariana Grande, “Saturn Returns Interlude” adlı parçanın yer aldığı bir albüm yayınladı.

Peki Satürn Dönüşü nedir? Göksel keman çalmaya açıklığınıza bağlı olarak, bu, ya çok önemli ya da çok çok az öneme sahip, çok kişisel bir astrolojik olgudur. Popüler astroloji uygulaması Co-Star'a göre, bir kişinin Satürn dönüşü “Satürn gezegeni gökyüzünde sizin doğduğunuz andaki aynı konuma döndüğünde” gerçekleşir.

Satürn'ün Dünya'dan büyük uzaklığı ve Güneş'in bir devrimini tamamlamak için gereken nispeten uzun süre (yaklaşık 29,5 Dünya yılı) göz önüne alındığında, bir kişinin hayatındaki ilk Satürn dönüşü genellikle 20'li yaşların sonu ile 30'lu yaşların başı arasında gerçekleşir.

Astrolojiye yatkın insanlar, bunun bir kişinin hayatındaki büyük değişiklikleri temsil ettiğine, bazen insanların ilk kez kendileriyle hesaplaşmalarını ve kim olduklarının sorumluluğunu almalarını gerektirdiğine inanırlar. (Başka bir deyişle büyüyün.)

Astrolog ve yazar Claire Comstock-Gay, 2016'dan bu yana The Cut'ın burç köşe yazarıdır ve 2014'ten itibaren kendi Satürn dönüşünü deneyimlemiştir. “Çok fazla kaosun olduğu harika bir zamandı” dedi. “Taşındım, büyük bir ayrılık yaşadım ve bunların hepsi oldu. Ama her seferinde kendimi çok güçlü ve hayatta bir amaca yönelik hissettim.”

Bayan Comstock-Gay'in açıkladığı gibi, Satürn'ün dönüşü, ergenlikten çıkıp tamamen yetişkinliğe geçişle birlikte gelen bir kayıp duygusunu da beraberinde getirebilir. Bu üzüntü duygusunu sanata kanalize etmenin zor ama önemli bir dönüm noktasını belgelemenin bir yolu olduğunu söyledi.

36 yaşındaki Bayan Comstock-Gay, “Sanat yaratmanın ve Satürn'ün dönüş zamanına ait bu zaman kapsülüne sahip olmanın harika bir yanı var” dedi. “Umarım daha sonra geriye dönüp baktığınızda bu deneyimin nasıl bir şey olduğunu hatırlarsınız ve ayrıca bunun farkına varırsınız.” aslında ondan büyüdün.

Kaliforniya, San Pedro'dan 27 yaşındaki Felix Alberto Nunez, şu anda Satürn'ün dönüşünü yaşadığına inanıyor. Bu olgunun kendi sanatında bir rönesansa yol açtığını ve bunu kamera merceğinin arkasında yakaladığını söyledi.

Bir multimedya şirketi olan Vzul'un kurucusu Bay Nunez, “Bu Satürn dönüşü bana zanaatıma odaklanma zamanının geldiğini hissettirdi” dedi. “Genişlemek, gelişmek ve vizyonumu ilerletmeme yardımcı olacak başka insanları da işe dahil etmek istiyorum.”

Satürn'ün dönüşü fikri yıllardır şarkı yazarlığı için verimli bir alan oldu. Örneğin, Bayan Grande için kişisel bir mesele haline gelmeden çok önce, No Doubt'un 2000 yılında çıkardığı “Return of Saturn” albümü vardı.

Bayan Comstock-Gay, “Astrolojideki pek çok kavramın kültürle popülerliği açısından örtüştüğünü düşünüyorum” dedi. “Tutulmalar, Satürn'ün geri dönüşü ve Merkür'ün geri gitmesi gibi şeyler hakkında konuşmak eğlenceli.”