Parisli şarap ve dondurma mağazası Folderol, TikTok şöhretinin ardından kontrolü geri alıyor

canvade

Yeni Üye
Jessica Yang, bu yaz Paris’te sahibi olduğu ve kocasıyla birlikte işlettiği doğal şarap barı ve el yapımı dondurma salonu Folderol’e akın eden sosyal medya meraklısı kalabalık hakkında “Dondurmanın tadına bile bakmıyorlar” dedi. Robert Arkadaş. “Onun eriyen sıvıyla dolu bir kabın içinde birikmesine ve güneşte ölmesine izin veriyorsunuz.”

Nisan ayının sonlarında, büyük ölçüde TikTok sayesinde şirketin popülaritesi arttıkça Folderol’un kırmızı mağazasının önünde günlük bir kuyruk oluşmaya başladı. Bahar, rekor sayıda turistin Avrupa’ya seyahat ettiği bir yaza dönüşürken, kuyruklar da uzadı.

Haziran ve Temmuz aylarında, turistler ve içerik oluşturucular Folderol’e akın ederek 11. bölgenin normalde sakin olan caddesinde saatlerce beklediler, böylece onlar da internette gördüklerini yeniden yaratabildiler: Paris’in kaldırımlarında oturan ve çelikten dondurma yiyen modaya uygun insanlar kupalar, sigara içmek ve şarap içmek.

37 yaşındaki iki şef, Bayan Yang ve Bay Compagnon, 2010 yılında Paris’te büyük beğeni toplayan Guy Savoy restoranının mutfağında çalışırken tanıştılar. Fransız Amerikalı Bay Compagnon ve Tayvanlı Amerikalı Bayan Yang, sonraki birkaç yılını Paris ile New York City arasında, Le Jules Verne, Momofuku Ko, Brooklyn Fare’deki Chef’s Table ve Per Se gibi restoranlarda çalışarak geçirdi.

Çift, Aralık 2020’de, Michelin yıldızlı küçük restoranları Le Rigmarole’nin bir kapı aşağısında Folderol’u açtı. Yeni ebeveynler olarak aile dostu bir iş kurma konusunda ilham aldılar. Bayan Yang, Folderol’e dair umutlarını şöyle anlattı: “Ebeveynlerin ve çocukların eğlenebileceği bir yer olmasını istedik.” “Ebeveynler bir kadeh şarap içebilir; Çocuklar biraz dondurma yiyebilir.”

Folderol, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle açılış sırasında yalnızca paket servis için mevcuttu. Müşteriler, barın özenle seçilmiş küçük partili doğal şaraplarından bir şişe ya da Bayan Yang’ın yoğun emek gerektiren 48 saatlik bir süreçte el emeği ile hazırladığı, mevsimden ilham alan yarım litre dondurma aldılar.

Pandemi azaldıkça müşterilerin Folderol’e girmesine izin verildi, ancak sınırlı kapalı alan oturma alanı ve Paris’in açık havada yemek kültürü nedeniyle birçok misafir dışarıda yemek ve içmeyi tercih etti. Bu, Folderol’un TikTok’ta iyi karşılanan kaldırım kenarı estetiğine yol açtı.

35 yaşındaki Amerikalı Anna Hyclak şöyle diyor: “İnsanların Paris’teki Folderol adlı bu yerin fotoğraflarını ve videolarını paylaştığını görmeye devam ediyorum ve açıkçası hiçbir yere şu anda olduğundan daha fazla gitmeye ihtiyaç duyduğumu hissetmemiştim.” Londra, Haziran ayında bir TikTok videosunda bunu söyledi. “Ruhsal olarak beni çağırıyor. Bu kaldırımlarda oturmanın depresyonumu iyileştireceğini hissediyorum.”

Bayan Hyclak’ın makarası 20.000’den fazla beğeni ve 167 yorum aldı; çoğunlukla Folderol’ün viral şöhretinden yakınıyordu. Bir TikTok kullanıcısı şunları yazdı: “Buraya çok yakın yaşıyorum ve artık oraya gitmek tamamen imkansız. Kuyruk çok büyük ve her zaman gençler/TikToker’larla dolu.” Bir başkası şu yorumu yaptı: “Oradaydım ve sanki bir fotoğraf çekimi seti gibiydi. Daha önce harika olduğundan eminim ama şimdi tüm moda kızları içerik için oraya geliyor.”

Folderol’un uzun süredir müşterilerinin çoğu hacimden dolayı ertelendi. Paris’ten 27 yaşındaki metin yazarı Samantha Luevano, “Geçen yaz sürekli buraya geliyordum” dedi. “Dışarda oturup huzur içinde dondurmamı yer, şarap içerdim. Burada yaklaşık beş kişi olurdu.” Bu yaz Bayan Luevano, orada yemek yemek yerine Folderol’den birkaç litrelik dondurma ve şişe şarap almayı tercih etti çünkü telaşlı atmosferin ona “endişe” verdiğini söyledi.

Bay Compagnon durumu “parmak arası terliklerle maraton koşmaya” benzetti. Küçük işletmesi talebi karşılamakta zorlanıyordu. Sinirli müşteriler şirket için olumsuz yorumlar bırakmaya başladı. Sahiplerinin Paris bit pazarlarında bulduğu güzel dondurmalar yavaş yavaş ortadan kayboldu. Kalabalık nedeniyle komşular 4 kez polisi aradı.

Bay Compagnon, “İtibarımızın gıdanın kalitesine ve ürettiğimize dayanmasını istedik” dedi. “Bunun olacağını görmedik.”

Mayıs ayı sonlarında Bayan Yang ve Bay Compagnon, Folderol’ün kontrolünü yeniden kazanmak için “baraj” adını verdikleri bir dizi önlemi uygulamaya başladılar.

İlk olarak, aynı anda hizmet verebilecekleri müşteri sayısını sınırlamak için mevcut şarap kadehi sayısını azalttılar. Daha sonra çalışanlarına kalabalık kontrolü konusunda yardımcı olması için bir koruma görevlisi tuttular. Daha sonra, Folderol’un ön kapısının sağına İngilizce “TikTok Yok” ve “Eğlenmek için burada olun, fotoğraf çekmek için değil” yazan tabelalar astılar.

Temmuz ayında konukların dışarıda oturmaları tamamen yasaklandı; bu, sırf poz vermek için gelenler arasında pek de hoş karşılanmayan bir hareketti. Bay Compagnon, Folderol’un yeni kurallarından haberi olmayan müşterileri taklit ederek, “‘Ah, dışarıda oturup fotoğraf çekemez miyiz?” dedi. “Ve böylece gidiyorlar.”

Folderol yıllık Ağustos tatilindeyken pop yıldızı Dua Lipa, Vogue France videosunda Folderol’u “favori Fransız restoranlarından” biri olarak nitelendirdi. Bayan Lipa’nın bağırışlarına rağmen, Folderol 30 Ağustos’ta yeniden açıldığında atmosfer fark edilir derecede daha sessizdi. Bay Compagnon, “Kendimizi daha iyi hissediyoruz” dedi. “İnsanlar çok daha anlayışlı görünüyor.”

Almanya’dan 25 yaşındaki model Bianca de la Luna, Folderol’ün yeniden açıldığı gün ziyaret etti. Folderol’u TikTok’ta öğrendiğini itiraf eden Bayan de la Luna, “Bunu burada çok yüksek sesle söylemek istemiyorum” diye fısıldadı.

18 yaşındaki sanat öğrencisi arkadaşı Huy Nguyen, “Instagram fotoğrafını dondurma ve şarapla çekmek istiyorum” dedi. “Ama artık yasak.”