Neden tüm bu insanlar yine H&M’in dışında?

canvade

Yeni Üye
Tasarımcının bakış açısından avantajlar açık: H&M, basında yer alma ve sağlam bir pazarlama bütçesi de dahil olmak üzere yoğun bir varlık sunuyor. Prince ve Nicki Minaj, 2011’de Versace işbirliğini kutlayan bir partide sahne aldı. Sofia Coppola, 2012’de Marni’nin koleksiyonu için bir reklam filmi çekti ve Baz Luhrmann, 2017’de Erdem için çekti.

Ayrıca onlar için kişisel olarak kazançlı olabilir. The Times, Stella McCartney ve Bay Lagerfeld’in işbirliğinden dolayı 1’er milyon dolar aldığını bildirdi. Reklam şirketi DMA United’ın Gucci, LeSportsac ve NBA ile moda işbirliklerine aracılık ettiği Marc Beckman, “Ve çoğu durumda, bunun üzerinde bir tür telif hakkı veya gelir paylaşımı da var” dedi. H&M, tasarımcılarla yaptığı mali anlaşmalar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Yine de, Rick Owens gibi bazı tasarımcılar, H&M’in yıllardır sarsmaya çalıştığı bir imaj olan atık ve tek kullanımlık olma konusundaki endişelerini dile getirerek hızlı moda şirketleriyle işbirliğine karşı çıktılar.

Beckman, tasarımcıların H&M’ye bir avantaj sunduğu yer: “halo etkisi” dedi.

“Bu yüksek profilli iddialı işbirliklerine rağmen, bazı insanlar çevre sorunlarıyla ilgilenmeye devam edecek” dedi. “Fakat birçok insan lüks bir parça elde etmek için diğer tarafa bakacaktır.”

Demokratikleşme mi yoksa seyreltme mi?

On yıl önce, Jessica Y. Flores, H&M’in Versace ortak çalışması için Manhattan’ın merkezindeki bir mağazada bir gecede sırada bekliyordu. Kaldırımda otururken, dışarısının o kadar soğuk olduğunu ve insanların sırayla yakındaki bir eczanede ısındığını hatırladığını söyledi.

Çocukken Versace’ye hayran olduğu için oradaydı. Şimdi 36 yaşında olan Bayan Flores, “Ama ben birinci nesil Amerikalı biriyim ve işçi sınıfı bir aileden geliyorum” dedi. “Üst düzey, lüks giysiler satın almak benim için mümkün değildi.” bu koleksiyon hakkında ve ‘Oh, bunu satın alabilirim’ diye düşündüm.”