Malili aktivistten Macron’a karşılık: Afrikalılar olmasaydı bugün Fransa olmazdı

Cindy

Aktif Üye
Malili aktivistten Macron’a karşılık: Afrikalılar olmasaydı bugün Fransa olmazdı
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Fransa’nın güneyinde bulunan Montpellier kentinde düzenlenen Afrika- Fransa Doruğu‘ne başkanlık etti.

Sivil toplum kuruluşlarından seçilen 12 genç, Akdeniz’deki göçmenlerin akıbeti, Benin’de yağmalanan sanat yapıtlarının iadesi ve Mağrip vatandaşlarına yönelik vize sayılarının azaltılması üzere mevzular hakkında Macron’u soru yağmuruna tutarak Fransız ‘sömürgeciliğini’, ‘kibrini’ ve ‘ırkçılığını’ kınadı.

Malili Aktivist Adam Dicko ise Fransa’nın Sahel’deki varlığı konusunda konuşma yaparak Macron’u sıkıntı durumda bıraktı.

‘Afrikalılar olmasaydı bugün Fransa olmazdı’

Sahel’de yaşananların sadece Libya’da yapılanların bir kararı olduğunu belirten Dicko, “Libya’daki bu müdahalede Afrika Birliği’nin varlığını unuttunuz” dedi.

Dicko, Fransa’nın Mali’deki varlığının Mali’ye yardım etmek için olduğunu söyleyen Macron’a yanıt olarak, “’Mali’ye yardım etmek için Mali’deyiz, Sahel bölgesine gelmeseydik şu an Mali’de hükümet olmayacaktı’ demeyi seviyorsunuz. Ancak Afrikalılar olmasaydı bugün Fransa’nın olmayacağını söylemek istiyorum. Biz bağlıyız, bize yardım etmeye geldiğinizi söylemeyi bırakın. Zira terörizm yalnızca Mali’yi tehdit etmiyor, sizi de tehdit ediyor” açıklamasında bulundu.

Libya’da yapılan yanılgıyı kabul ettiğini belirten Macron ise “Libya hakkında söylemiş olduklerinize katılıyorum. Libya konusunda halkın egemenliğine hürmet duymadık. Bu bir hata” diye yanıt verdi.

‘Libya’da yaptığınız yanlışları telafi etmek için Sahel’desiniz’

Fransa’nın Libya’daki yanılgısını telafi etmek için Sahel bölgesinde bulunduğunu öne süren Dicko, “Eğer bu yanılgıyı kabul ederseniz, Sahel’de yaşananların sadece bu müdahalenin kararı olduğunu nazaranceksiniz. Yani siz Libya’da yaptığınız yanlışları telafi etmek için Sahel’desiniz ve bu yanılgıları telafi ederken öbür yanlışlar yapıyorsunuz” dedi.

‘Ülkemin Libya üzere olmasını istemiyorum’

Yabancı askeri müdahalelerin hiç bir vakit sorun çözmediğini hatırlatmak istediğini belirten Dicko, “Libya, Afganistan bugün ne durumdalar? Ülkemin Libya üzere olmasını istemiyorum. Sorumluluklarınızı alın ve yardım etmek için buradayız demeyi bırakın. Ortak düşmanımız var. birlikte çaba ediyoruz. Son günlerde Mali hakkında yapılan açıklamalar utanç verici zira düşmanınız birebir ve düşmanınız güçleniyor” kelamlarını aktardı.

Macron’un Dicko’ya bu açıklamaları Malili yetkililere de söylemesi gerektiğini belirtmesinin üzerine Dicko, “Bırakın bu paternalist konuşmayı, size yardım edeceğiz demeyi bırakın. Bizim yardıma gereksinimimiz yok, işbirliğine, iştirake gereksinimimiz var” tabirlerini kullandı.

Tepeye, 54 ülkeden 3 bine yakın aktivist ve sivil toplum örgütü katılırken, 1973’ten bu yana Afrika-Fransa Doruğu’na birinci kere Afrika ülkelerinden hiç bir devlet lideri katılmadı. Büsbütün gençlere yönelik organize edilen bu dorukta, Afrika ve Fransa’dan yüzlerce genç teşebbüsçü, sanatçı, araştırmacı, atlet, öğrenci ve aktivist, girişimcilik ve yenilik, yükseköğrenim ve araştırma, kültür ve spor temalarını müzakere etmek için bir ortaya geldi.

Macron geçtiğimiz hafta, “Fransa olmasaydı Mali teröristlerin eline geçerdi” açıklamasında bulunmuş, akabinde Fransa’nın Bamako Büyükelçisi, Mali Dışişleri Bakanlığına çağrılmıştı.

Haber Sitelerinden Alıntı Yapılmıştır.