Kitaplar viral olduğunda – Haber

canvade

Yeni Üye
Bugünün haber bülteni, çok farklı iki kitap destanının hikayesini anlatıyor.

Bunlardan biri Taylor Swift ile ilgili. Diğeri ise hikayesi Twitter’da olan en sevindirici şeyi yanlışlıkla kışkırtan, cesur bir isme sahip, az tanınan bir Twitter kullanıcısı [checks notes] gerçekten uzun bir zaman İkincisi ile başlıyoruz.

Şöyle çalışır: Pazar günü, “Trigun” anime dizisine bir Twitter hesabı tahsis edildi. takipçilerine şu çağrıyı tweetledi:

Amal El-Mohtar ve Max Gladstone’un kitabı This Is How You Lose the Time War, 2019’da piyasaya sürüldüğünde büyük beğeni topladı ve ertesi yıl En İyi Kısa Roman dalında Hugo Ödülü kazandı. (El-Mohtar aynı zamanda The Times için bilim kurgu kitapları hakkında yazan bir köşe yazarıdır.)

Daha sonra olanlar şaşırtıcıydı. Twitter, boktan mesajlar göndermek ve – son zamanlarda biraz daha az – haberleri takip etmek için harika, ancak tarihsel olarak kullanıcıları gerçek hayatta bir şeyler yapmaya motive etmede o kadar iyi olmadı. Ancak bu durumda, tweet’ler bazı insanları gerçekten dışarı çıkıp kitabı satın almaya motive etmiş görünüyor. “Zaman Savaşını Bu Şekilde Kaybedersiniz” Amazon listelerinde yükseldi ve ilk ona girdi.

El-Mohtar bana “Kelimenin tam anlamıyla Barbara Kingsolver’ın ‘Demon Copperhead’i ile Wendy Loggia’nın ‘Taylor Swift: A Little Golden Book Biography’si arasında sıkışıp kaldık” dedi.

Gladstone, bir aile tatili için uçaktan yeni inmişti ki, telefonu tweet’i gören insanlardan gelen bildirimlerle patladı. El-Mohtar, kocasının bunu Senin İçin beslemesinde gördüğünü söyledi.

Yazarların, Amazon listelerindeki ani artışın gerçek satışlar açısından tam olarak ne anlama geldiğine dair henüz somut bir fikirleri yok. “Çok opak. El-Mohtar, “Anlayabildiğimiz kadarıyla, Amazon satış sıralamasının satışları hızlandırmayla çok ilgisi var” dedi.

Motivasyonuna gelince, 22 yaşındaki, anonim kalmak isteyen ve o zamandan beri 20.000 Twitter takipçisi kazanmış olan Bigolas, insanlara kitabı ne kadar sevdiğini söylemek istedi.

“Zaman Savaşı’nı geçen hafta okudum ve gece 2 civarında bitirdim. Zamanı ve mekanı aşan yoğun bir aşk hikayesinin tasviri beni çok etkiledi” dedi. “Çok can sıkıcıydı. Deliriyormuşum gibi hissettim, bunu biriyle paylaşmam gerekiyordu.”

Tümsek sadece bir illüzyon olsa bile, toplu neşe yeterli olacaktır.

“İnsanlar, daha çok insanların birlikte gülmesiyle ilgili eski bir Twitter deneyiminin yeniden dirilişi gibi görünen bir şeyin tadını çıkarıyor, kimsenin yaptığıyla dalga geçmekle ilgili olmayan iyi bir şeye bir tür paylaşılan neşe içinde, mesele bu değil. “Birine saldırmak,” El-Mohtar dedi.

Swiftie dedektiflik çalışması

Bigolas draması, bu hafta yayıncılık ve internet kültürü arasındaki tek garip çarpışma değildi. Macmillan’ın yayınlanmamış kitabı 4C Untitled Flatiron Nonfiction Summer 2023, internetin en güçlü güçlerinden biri olan Swifties sayesinde bu hafta sonu Amazon ön satış tablosunda yükseldi.

Pop yıldızının hayranları, kitabın çok sevdikleri Taylor Swift tarafından yazıldığına ikna oldular.

Açık olmak gerekirse: öyle değil. (K-pop grubu BTS’den sözlü bir gelenek.)

Ancak Swifties, internet hafiyeliği ve numerolojik gerilemelerin bir kombinasyonu yoluyla bir şekilde kendilerini bunun olduğuna ikna ettiler. Kitabın yazarının açıklandığı tarihte (13 Haziran) ve sayfa numarasında (tüm basamakları ayırırsanız 544) 13 sayısını – Swift’in doğum tarihi, şanslı sayı ve Swiftie tarihinde genellikle bir Paskalya yumurtası – buldular. ve sonra ekleyin). Daha fazla sözde kanıt: Kitabın 9 Temmuz çıkış tarihi, Swift şarkısı “Last Kiss”in bir sözüdür ve Swift, Fearless adlı albümünün yeniden yayınlanacağını duyuran yakın tarihli bir Instagram gönderisinde bu tarihe atıfta bulunmuştur. (Instagram gönderisindeki “sevgili okuyucu” sözleri yangını körükledi.)

Olay aptalca ama kitapçılar, müşteriler ve yayıncı için gerçek sonuçları oldu.

Lakewood, NY’deki Good Neighbor Kitabevi’nin sahibi Bob Lingle, Swiftie spekülasyonlarını ilk kez bağımsız kitapçılardan oluşan bir Facebook grubunda duydu. Cumartesi sabahı, kitabevinin TikTok hesabında söylentileri yayınladı ve her ihtimale karşı kitap için ön siparişleri açtı.

Bir gün içinde 600’den fazla sipariş alındı. “O gece yattım ve emirler gelmeye devam etti” dedi. “‘Uyuyamıyorum’ gibiyim.” Yatmadan önce ön siparişleri bitirdi.

Videonun yayınlanmasından birkaç saat sonra Lingle, TikTok’ta kitabı yayınlayan Macmillan’ın imzası olan Flatiron’dan videonun kaldırılmasını talep eden bir doğrudan mesaj aldı. İtaat etti.

Lingle, BookTok’un mağazasına yeni müşteriler çekmede Instagram veya Facebook’tan çok daha yardımcı olduğunu söyledi. Ancak bu durumda, çılgınlığının sonuçları olabileceğini öğrenmiştir.

“Sonunda aklımı başımdan aldı,” dedi. Değeri 25.000 doları aşan siparişleri iptal etti. gizemli kitap için, ortaya çıktıktan sonra kitap Swift’e ait değildi. Çarşamba günü konuştuğumuzda, kitabın gerçek yazarını tahmin etmeyi kibarca reddetti.

“Spekülasyon oyunundan emekli oluyorum” dedi.

İnternet Şekeri

Callie Holtermann bu haber bültenine katkıda bulunmuştur.