Gaziantep Yuvalaması (Efsane Bir Lezzet)

canvade

Yeni Üye
Gaziantep Yuvalaması (Efsane Bir Lezzet) Tanımı İçin Gereçler

• 500 gram dana kuşbaşı (yağsız tercih ediyorum)
  • 2,5 su bardağı haşlanmış nohut
  • Tuz
Köftesi için;

• 2 su bardağı öğütülmüş pirinç(pirinç unu değil dikkat)
  • 1 orta uzunluk soğan
  • 300 gram yağsız dana kıyma (çift çekim yaptırabiliriz)
  • 2 yemek kaşığı un
  • 2 yemek kaşığı irmik
  • Tuz
  • Karabiber
Terbiyesi için;

• 500 gram süzme yoğurt
  • 1 adet yumurta
  • 2 yemek kaşığı un
Üzerine;

• Tereyağ ve nane
Gaziantep Yuvalaması (Efsane Bir Lezzet) Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Köfte için; Soğanı rendeliyoruz suyunu sıkarak; öğütülmüş pirinçi, irmiği, kıymayı, tuz ve karabiberi de ekleyin, yayvan bir kabın ortasında uygunca yoğurun.
  2. daha sonrasında elimizi sıvı yağa batırarak nohut büyüklüğünde yuvarlayalım. (benim buz dolabımda yapılmış vardı onu kullandım, o yüzden yuvalama yaparken imajlar mevcut değil. Dilerseniz youtube dan yuvalama köftesi imal görüntülerine bakabilirsiniz).
  3. daha sonra çorba kısmı için et ve nohutu düdüklü tencerede yumuşayana kadar haşlayalım.
  4. Haşlama sürecinden daha sonra, tencerenin altını açıyoruz ve içine yaptığımız köfteleri ek ederek 15 dk et-nohut-köfte üçlüsünü pişiriyoruz.
  5. ondan sonrasında terbiyesi için kabımızın içine yoğurt, 1 yumurta ve 2 yemek kaşığı unu koyup düzgünce çırpıyoruz.
  6. Kaynayan tenceremizden terbiyemizin içine azar azar su ekliyoruz karıştırıyoruz bu süreci yoğurdumuz kesilmemesi için yapıyoruz bildiğiniz bir süreçtir.
  7. Daha sonda bu karışımı tenceremize azar azar akıtarak süratli hızlı karıştırıyoruz.
  8. Tuzunu ayarlayarak yemeğimiz 10 dk kadar kaynadıktan daha sonra tavamızda tereyağımızı eritip altını kapattıktan daha sonra içine nane ekliyoruz.
  9. sonrasındasında tenceremize döküyoruz. Altını kapatıyoruz.Muhteşem yuvalamamız hazır.
Gaziantep Yuvalaması (Efsane Bir Lezzet) Tanımı Fotoğraflı Yapılışı