Evet, işiniz önemlidir. Ama her şey önemli değil.

canvade

Yeni Üye
Yeni bir yıl fırsatlar, yeni bir başlangıç, bir değişim zamanı sunar. Ama çoğumuz aynı eski hayal kırıklıklarıyla uğraşmak zorunda olduğumuz aynı eski işlere geri dönüyoruz. Tavsiye vermekten memnuniyet duyarım, ancak iş arkadaşınız olmanın asıl zorluğu, çok az kişinin profesyonel yaşamlarını iyileştirecek değişiklikleri gerçekçi bir şekilde yapma becerisine sahip olmasıdır. Tehlikede olan çok şey var.

Evet, işini bırakmalısın. Evet, fikirlerinizi çalan ve herkesi ikna eden zorba meslektaşınızı aramalısınız. Evet, yüksek lisans okuluna geri dönmelisin. Evet, köklü bir kariyer değişikliği yapmalı ve tutkunuzun peşinden koşmalısınız. Elbette, başarı garantisi olmadan riskli, korkutucu kararlar almalısınız. Ama yapmamız gereken ve yapabileceğimiz iki farklı şey.

Ve hala. Bu yeni bir yıl. Profesyonel hayatımızdaki değişiklikler ne kadar zorlu hissettirirse hissetsin, biz sadece talihsiz koşullara yakalanmış bir makinenin dişlileri değiliz. 2023’ün bu ilk günlerinde, kim olduğum ve geçimimi sağlamak için yaptığım şeyin çok farklı iki şey olduğu gerçeğini çok düşündüm. Ben bir yazar, profesör ve editörüm. İşimi seviyorum ama yine de iş. Kuşkusuz bir işkoliğim. Birçok insan gibi ben de bunaldım ve bunaldım. Zamanım kısıtlı olmasına ve uykuya ihtiyacım varmış gibi görünmesine rağmen, gerekenden çok daha fazla çalışıyorum. Hırslıyım evet ama profesyonel hayatımın yoğunluğundan tek başına hırs sorumlu değil. Yaşlandıkça nedenini daha çok merak ediyorum. Hayatımın sonunda, kim olduğumla mı yoksa yaşamak için yaptıklarımla mı hatırlanmak isteyeceğim?

Yalnızlıktan çok uzaktayım. Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışmayı bir erdem olarak saplantı haline getirdik – ne kadar çok çalışırsak, Tanrı’ya o kadar yakınız. Bu, sömürücü bir ekonominin sunağında neredeyse her şeyi feda eden insanlara tuhaf bir şekilde değer biçilmesine katkıda bulunan zehirli bir kültürel efsanedir. Bu nedenle, sadece yapmaları için işe alındıkları işleri yapan insanlara “sessiz istifalar” demekle ilgili koca bir söylem ortaya çıktı.

Birbirine karşı sorumluluk hissetmeyen işverenler için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiği beklentisi, inanılmaz derecede yıkıcı, büyük bir yalandır. Çok fazla iş esnekliğine sahip olmayabiliriz, ancak refah için bu kadar temelde zararlı olan hiçbir şeye inanmak zorunda değiliz.