Dries Van Noten istifasını açıkladı

canvade

Yeni Üye
Moda dünyasını şoke eden Dries Van Noten, kendi adını taşıyan markanın kreatif direktörlüğünden istifa ettiğini duyurdu. Haziran ayında Paris'te düzenlenmesi planlanan 2024 sonbahar erkek defilesi onun son gösterisi olacak.

65 yaşındaki Bay Van Noten editöre yazdığı bir mektupta “Hayalim moda endüstrisinde söz sahibi olmaktı” diye yazdı. “Bu rüya gerçek oldu. Artık vaktim olmadığı her şeye odaklanmak istiyorum.”

Bay Van Noten, 1980'lerin başında Paris'e vardıklarında modayı değiştiren Belçikalı tasarımcılardan oluşan bir grup olan Antwerp Six'in kurucu üyelerinden biriydi. Açıklamasında “bir süredir bu ana hazırlanıyor ve yeni nesil yeteneklere, vizyonlarını markaya taşımaları için yer açmanın zamanının geldiğini düşünüyorum” diye yazdı.

Kurucuların genellikle 80'li yaşlarına kadar pozisyonlarını korudukları ve nadiren veraset planlamasına yöneldikleri bir sektörde, Bay Van Noten'in hareketi, bir tasarımcının gönüllü olarak güçten vazgeçmesine ve bunu yeteneklerinin zirvesine çıkarmasına nadir bir örnektir. Şubat ayının sonunda Paris'te düzenlenen son kadın defilesi stil, moda ve giyinmedeki yaratıcılığın duygusal ve cömert bir kutlamasıydı.

Ancak kıyafetlerini karakterize eden ve 2014'te Paris'teki Musée des Arts Décoratifs'te kişisel sergiye ve 2017'de çalışmaları hakkında bir belgesele ilham veren düşünceli olma, özgünlük, zarafet ve detaylara verilen önem, işine olan yaklaşımını da şekillendirdi.

Bay Van Noten, 1986 yılında kurulan markasının geleceğini güvence altına almak için, 2018 yılında çoğunluk hissesini moda ve parfüm şirketi Puig'e sattığından ve kreatif direktör ve Yönetim Kurulu başkanı olarak hizmet etmeye devam etmeyi kabul ettiğinden beri adımlar atmıştı. Bağımsızlığıyla övünen bir tasarımcı için bu büyük bir adımdı. Ancak 2022'de Haberler'a verdiği demeçte, 60 yaşına yeni girdiğini ve kendisini sağlığı ve geleceği hakkında düşünürken bulduğunu söyledi.

“Yeterince mirasımız var mı?” dedi. “Ben istifa edeceğim anda şirketin devam etmesi için yeterli neden var mı?”

Puig ile ortaklık, markanın ekibini büyütmesine ve güzellik ve koku da dahil olmak üzere yeni kategorilere genişlemesine olanak sağladı. Ancak şirketinin kontrolünün bir kısmını bıraktıktan sonra bile sektörün hızı hâlâ Bay Van Noten'u hayal kırıklığına uğratabiliyor.

“Kariyerinizde geçen onca yıldan sonra asla altı hatta iki ay ara veremezsiniz” diyerek, şimdiye kadar verdiği en uzun aranın iki hafta olduğunu ekledi. “Bence bir noktada bir sezonu atlayabilmek her tasarımcının hayalidir.”

2020'de, markaların daha sürdürülebilir bir üretim ritmi bulabilmesi ve aşırı indirim kısır döngüsünü kırabilmesi için sezonluk alışveriş takvimini değiştirme ihtiyacı hakkında diğer tasarımcılarla birlikte açık bir mektup yazdı.

Ama aynı zamanda modanın inanılmaz hızının bir tasarımcı için zihinsel olarak iyi bir şey olabileceğini de biliyordu. Bir koleksiyon eleştirmenler veya alıcılar tarafından iyi karşılanmadıysa şikayet edecek zaman yoktu. Times'a “Devam etmelisin” dedi. “Unutmalısın. Yeniden başlamanız gerekiyor. Ve bunu gerçekten harika buluyorum. Oldukça bağımlılık yapıyor ve sanırım bu yüzden devam ediyorum.

Amerika Moda Tasarımcıları Konseyi'nden Yılın Uluslararası Tasarımcısı ödülünü alan Van Noten, Fransa tarafından Officier de L'Ordre des Arts et des Lettres olarak atandığını ve Belçika Kralı tarafından baron olarak görevlendirildiğini söyledi. Mektupta yeni bir tasarımcının “zamanı gelince” açıklanacağı söyleniyordu. Markayla ilişkisini sürdürecek ancak rolünü belirtmedi.

Tutkulu bir bahçıvandır – Antwerp'in dışındaki evindeki çiçekler, alametifarikası olan birçok renkli kumaş ve stile ilham kaynağı olmuştur – ve kendi markasından emekli olan Antwerp Altılısı'nın bir başka üyesi olan Ann Demeulemeester ile sık sık bahçe turlarına çıkar.

Hangi yolu seçerse seçsin, kesin olan bir şey var: Tıpkı kendisi ve meslektaşlarının bir zamanlar sektöre yeni bir yön vermesi gibi, Bay Van Noten da şimdi bu çıkışın nasıl görünebileceği konusunda devrim yaratıyor.