Boşandıktan sonra kıyafetlerimden kurtulmalı mıyım?

canvade

Yeni Üye
Yakın zamanda 14 yıl sonra boşandım. Dünyanın her yerinde yaşadım ve bir ay içinde Los Angeles'a taşınacağım. Yıllar geçtikçe hem yaşadığım yerlerin enerjisini hem de orada sevdiğim insanla geçirdiğim hayatı ifade eden bir gardırop hazırladım. Ama hayatımdaki her şey küçülüyor. Peki neyi saklayacağım? Ne döküyorum? Bu kararları nasıl veriyorsunuz? – Donatella, Brooklyn

Aktris Ellen Barkin'in milyarder Ronald Perelman'dan boşandıktan kısa bir süre sonra, tam da “Ocean's Thirteen”in çekimlerine başlarken Bayan Barkin, evliliği sırasında edindiği tüm mücevherleri satmaya karar verdi: daha önce satın aldığı 100'den fazla Mücevherden oluşan koleksiyon, değeri 200.000'den fazla 15 milyon dolar.

Haber için satış hakkında yazan Ruth La Ferla'ya “Bunlar her gün taşımak isteyeceğim anılar değil” dedi.

Bu boşanmaya aşırı bir tepki ama aynı zamanda anlaşılabilir. Proust'un Madeleine'lerini unutun; Giysiler duyguların, anıların ve hikayelerin deposudur ve onlara sadece bakmak bile solucan deliğinden geçip geçmişe gitmemizi sağlayabilir. Onlara tutunmamızın nedeni kısmen budur: Onları satın aldığımızda veya giydiğimizde kim olduğumuzun duygusal izlerini taşırlar.

Bu alışkanlık genellikle iyi bir şey olarak görülüyor. Bu geçiş töreninin sembolü olan gelinliği saklama uygulamasının arkasında yatan şey budur. Aynı şekilde, kayınvalidemin de onlarca yıldır dolabında asılı duran gül desenli bir elbisesi vardı; bu elbise, genç bir kadınken, Kanada'dan gelen bir tekneyle okyanusu geçtikten sonra Kraliçe II. Elizabeth'le tanıştığı zamandan kalma bir hatıraydı.

Ancak materyalde yer alan hikayeler talihsizse bu uygulama geri tepebilir. Örneğin, bir kot pantolon görüp onu giyerken partnerinizle yaptığınız tartışmayı hatırlıyorsanız, ya da belli bir elbise size aldığınız kötü bir haberi hatırlatıyorsa ya da bir etek ihanet ya da tuzağa düşmüşlük hissini uyandırıyorsa bu duruma sebep olabilir. Bu nedenle Glamour gibi boşanmayla ilgili dergiler ara sıra şöyle makaleler yayınlıyor: “Boşanmayı atlatmak, tüm güzel kıyafetlerime veda etmek anlamına geliyordu.”

Sizin durumunuzda en iyi yaklaşım, gardırobunuzu gözden geçirmek ve her bir giysinin hangi duyguları uyandırdığını görmek olabilir; aslında giysilerinizle serbest çağrışım yapabilirsiniz. Belki siz aklınızdan geçeni söylerken her bir parçayı tutabilen bir arkadaşınızla bunu yapabilirsiniz. Marie Kondo'nun “Bu beni mutlu ediyor mu?” yaklaşımının bir çeşidi. Giysileri uyandırdıkları duygulara göre yığınlara ayırın (saklayın, atın). Karar veremiyorsanız üçüncü bir belkiler grubu oluşturun. Sonunda, acı zamanla azalır ve bir zamanlar aynı zamanda örneğin keşfi temsil eden, şu anda korkuyla dolu bir gömleğin bir gün yeniden yüzeye çıkması mümkündür.

Atılan yığına gelince, Bayan Barkin'den ilham alın ve iyi durumdaki kıyafetleri Vestiaire veya The RealReal gibi yeniden satış sitelerinde satmayı düşünün. Böylece sadece kötü anılardan kaçmakla kalmaz, aynı zamanda onlardan faydalanır ve bir sonraki aşamaya geçmek için kullanırsınız. Satılamayan ve hala iyi durumda olan her şey bağışlanmalıdır – bir parçanın sizin için olumsuz bir şeyi temsil etmesi, başka birine neşe getirmeyeceği anlamına gelmez; bu da sizin ruhunuzu güçlendirebilir. .

Ve arkanızda bırakabileceğiniz kıyafetleri fedakarlık olarak görmeyin. Sadece daha küçük bir daireye taşınmanın sizi bunu yapmaya zorlayacağı için değil, aynı zamanda yeni bir görünüme sahip yeni bir siz'in ortaya çıkabileceği hem gerçek hem de psikolojik alan yaratmanın özgürleştirici olması nedeniyle gardırobunuzu boşaltmak istiyorsunuz. Bu fırsat kendinize verebileceğiniz bir hediyedir.

Stil sorularınızın yanıtları

Vanessa her hafta Açık Konu başlığında bir okuyucunun modayla ilgili sorusunu yanıtlıyor; bu soruyu kendisine istediğiniz zaman şu adresten gönderebilirsiniz: E-posta veya heyecan. Sorular düzenlendi ve kısaltıldı.