Beyaz katlanır sandalye nasıl direnişin simgesi haline geldi?

canvade

Yeni Üye
Bu ay Alabama nehrinin kıyısında çıkan kavgadan sadece birkaç saat sonra, kavganın görüntüleri ve video klipleri internette yayılmaya başladı. Sonra memler geldi. Bundan sonra malların ortaya çıkması uzun sürmedi.

5 Ağustos’ta bir grup beyaz kayıkçı, daha büyük bir gemi için yer ayrıldığından dolayı dubalarını başka bir yere yanaştırmalarını emreden siyah nehir teknesi kaptanı Dameion Pickett’e saldırdı. Çoğunlukla siyah yoldan geçen bir grup, onu savunmaya koştu. Kavganın ardından, bir adamın kavga sırasında başının üzerinde taşıdığı alışılmadık bir silah olan beyaz katlanabilir sandalye, algılanan ırkçı saldırganlığa karşı direnişin şaka amaçlı ama gerçek olmayan bir sembolü olarak ortaya çıktı.

TikTok’ta #boatfight ve #montgomerybrawl videoları on milyonlarca görüntüleme topladı. Düzinelerce listeleme Redbubble, Etsy ve eBay gibi perakendecilerde başarılı oldu. Küpeler, kolyeler, kupalar, tişörtler ve pencere çıkartmalarının tümü son birkaç haftadır katlanır sandalyenin görüntüsünde tasarlandı.

10 Ağustos itibarıyla arbedeyle ilgili olarak aranan dört kişi Montgomery polisine teslim oldu. Tartışmada sandalyeyi kullanmakla suçlanan Reggie Ray de usulsüz davranışla suçlandı.

O zamandan bu yana katlanır sandalyelerle ilgili her şey için büyüyen bir pazar oluştu. eBay’e göre, kavgada kullanıldığı iddia edilen beyaz sandalyenin tanıtımını yapan ve içlerinden biri 35.000 dolar fiyatla listelenen en az iki çevrimiçi müzayede, “listelemede bir hata olduğu için” aniden sona erdi.

Ancak Louisburg, NC’den Tamika Hicks için sandalye, para kapmaktan çok daha fazlasını ifade ediyordu. Aynı zamanda Etsy’de bir el sanatları mağazası işleten, tam zamanlı sağlık çalışanı olan 38 yaşındaki Bayan Hicks, bir arkadaşının kavga ettiğini gördükten sonra ona bir çift katlanır sandalye küpesi yaptıktan sonra bu alışılmadık ev sanatına kazara rastladığını söyledi. çevrimiçi. Küpelerini gösteren Facebook paylaşımına gelen şiddetli tepkinin ardından, daha fazla gelir elde etme fırsatını gördü. Bu ay 1000’e yakın sipariş aldığını söyledi.

Bayan Hicks, “İnsanlar sosyal medyanın gücünü anlamıyorlar” dedi. “Virüs haline gelen bir şey bana bekar bir anne olarak başka gelir biçimleri sağladı. Ben de bu sohbetin bir parçası olma ve devam ettirme fırsatına sahibim.”

Pittsburgh’lu görsel sanatçı Jasmine Green, anı yakalamak için hızlı davrandı. Web sitesinde, ortasında “Beni Dene” yazan, kendi tasarımı olan sandalye küpelerini satıyor. Harcamalardan sonra kârın bir kısmını Bay Ray dahil Bay Pickett’i savunanlar için kurulan bir fona bağışlamayı planladığını söyledi.

Aynı zamanda beyaz olmayan topluluklara sanat, eğitim ve sosyal adalet programları sağlayan kar amacı gütmeyen 1Hood Media Academy’nin eğitim direktörü olan Bayan Green, “Bu sandalyenin kutlanmasının bir kısmı kolektif bakım fikriydi” dedi. . “Ama aynı zamanda insanlara, kaynağa ihtiyaç duymaları halinde kavgaya katılanların peşine düşmemizi sağlamaları gerektiğini de hatırlatmak istiyorum.”

Carnegie Mellon’un Modern Diller bölümünde doçent olan Uju Anya’ya arkadaşı tarafından bir çift Bayan Green “Beni Dene” küpesi hediye edildi ve bunları Pittsburgh Steelers maçında taktı ve burada yabancılardan iltifat aldığını söyledi. Onun için küpeler komik bir moda trendinden çok daha fazlası.

Profesör Anya, “Bu cesaret verici ve toplu bir rahatlama sağlıyor” dedi.

Profesör Anya, beyaz katlanır sandalyenin arkasındaki mizahın belli bir izleyici kitlesi üzerinde etki yarattığını öne sürdü. “Genel olarak herkes bir memeyi veya TikTok’u anlayabilir, ancak bu sandalyenin görüntüsü bize özeldir ve Siyah insanlara ve Siyah kültürüne çok özel bir dile sahiptir.”

Dallaslı bir banka memuru ve müzisyen olan Kaylen Sanders, internette gördüğü videolardan derinden etkilendiğini söyledi. Bay Sanders bir röportajında, “Bunun silahların çekilmesine ya da herhangi birinin ölmesine ya da buna benzer bir şeye yol açmaması büyük bir rahatlama oldu” dedi. Diğer siyahi insanların “pekala farklı bir şey olabilecek bir siyahi adamı savunmak için” geldiğini görmenin cesaret verici olduğunu ekledi.

“Bana göre” dedi, “siyahların birliğini temsil ediyordu.”

Desteğini sadece bir tişört veya şapka satın alarak göstermek yerine, bunu cildinde ölümsüzleştirmeye karar verdi: Sol kolundaki yeni dövmede “Montgomery, Alabama” yazıyor ve “2 Ağustos” tarihi yazıyor. 5. 2023.” Ortada katlanır sandalyenin ayrıntılı bir çizimi var.

Nişanlısı Camry Moss ile konuştuktan sonra ikili dövme fikrini ortaya attı. Kavgadan iki gün sonra, kendisi ve dövme sanatçısı olan eşi Moss, günü annesinin evinde dövme yaparak geçirmek için oturdular.

Bay Sanders, “Pişman değilim ve bu bir şaka değil” dedi. “Yıllar geçtikçe ‘Ah, bunu neden yaptım?’ diye düşüneceğimi sanmıyorum.”

Yale School of Management’ta tüketici davranışı ve markalama konusunda uzmanlaşmış davranış bilimcisi Ravi Dhar’a göre, ırk ve korkuyu birleştiren duygusal açıdan yüklü her an, kaçınılmaz olarak insanların “bağlı” hissetmelerini sağlıyor.

Profesör Dhar, “Burada benzersiz olan şey aynı zamanda konumuydu” dedi. Montgomery’nin popüler Riverfront Park’ında çıkan arbede, köleleştirilmiş Afrikalıların bir zamanlar şehir merkezinde satış yapmak için vapurlarla geldiği aynı iskelede yaşandı. (Kavga ırksal sınırlar üzerinden çıkmış gibi görünse de Montgomery polisi nefret suçu suçlamasında bulunma planlarının olmadığını söyledi.)

“Bu pek bir şeyin değişmediğine işaret ediyor” diye ekledi, “ama bu sandalye farklı bir bakış açısı sunmuş gibi görünüyor.”

Profesör Dhar, katlanabilir sandalyenin beklenmedik görüntülerini tarihteki tek bir görüntü veya nesneyle çağrıştırılabilecek diğer anlarla karşılaştırdı: Colin Kaepernick, örneğin polis vahşetine veya bir Trump mitingindeki kırmızı şapkalara atıfta bulunmak için milli marş sırasında diz çöküyor . Sandalye, gerçek olaylarla doğrudan bağlantılı olarak, Hong Kong’daki demokrasi yanlısı protestocuların, hareketin 2014’teki sokak protestoları sırasında kendilerini göz yaşartıcı gaz ve biber spreyinden korumak için kullandıkları şemsiyelerin anılarını da çağrıştırıyor.

Sanatçı Bayan Green, “Bu beyaz sandalye doğası gereği şiddet içermiyor” dedi ve “bunun da insanların bu sandalyeyi mizahla kuşatmasına yol açtığını düşünüyorum. Ama bu kadar önemli bir rol oynayan da bu mütevazı nesne.”