Banshees of Inisherin’de Colin Farrell’in kazaklarının arkasındaki kadınla tanışın

canvade

Yeni Üye
Delia Barry ile ilk iletişime geçtiğimde, daha sonra aranmayı istedi. Yaşadığı İrlanda’nın Greystones kentinde bir çarşamba öğleden sonraydı ve tombala oynuyordu. 83 yaşındaki Bayan Barry telefonda “Daha çok yerel yaşlılar için sosyal bir toplantı ki ben de biriyim” dedi.

Tombala oynamadığı zamanlarda, Bayan Barry genellikle örgü örer. Kazaklarından dördü, 1923’te İrlanda İç Savaşı’nın sonlarına doğru kurgusal bir adada geçen Oscar adayı The Banshees of Inisherin filminde yer alıyor. Bunlar arasında her ikisi de Colin Farrell tarafından giyilen lacivert balıkçı yaka ve kendine özgü uzun yakalı kırmızı süveter; Brendan Gleeson tarafından giyilen kalın mavi bir ip; ve Barry Keoghan’ın giydiği mor nervürlü balıkçı süveteri. Esquire UK, Banshees’i “bir sonraki büyük triko filmi” olarak adlandırdı.

Bayan Barry, filmin jeneriğinde triko giydiği için övüldü ve o zamandan beri hikayesi, gençlerin ve 20 yaşındakilerin onun tasarımlarını yeniden yaratma girişimlerini paylaştığı Instagram ve TikTok’ta viral oldu.

Dikkat için “Bu tam bir delilik” dedi. “O kadar çok kazak ördüm ki onlar benim için başka bir kazak.” Oyunculuğu ve Martin McDonagh’ın yönetmenliğini daha iyi takdir etmek için filmi yakında ikinci kez görmeyi umduğunu söyledi. “İlk gittiğimde sadece triko arıyordum” dedi.

Bayan Barry, 7 yaşında County Tipperary, Cahir’deki okulda örgü örmeyi öğrendi. Bir genç olarak kendi kıyafetlerini dikti, yeni desenler denedi ve şekilleri mükemmelleştirdi. 20 yaşında müstakbel kocasıyla birlikte Londra’ya taşındı ve bir telefon fabrikasında çalıştı. On yıldan fazla bir süre sonra, Bayan Barry’nin bir barda çalıştığı Tipperary’ye geri döndüler ve ardından kocasının Greystones kasabasının bulunduğu County Wicklow’daki doğum yerine taşındılar.

“Artık burada kalıyorum” dedi. “Artık hareket etmeyeceğim.”

Bayan Barry, evliliği boyunca örgü ördüğünü, ancak 2010 yılında kocası öldüğünde katılımının arttığını ve Greystones Cancer Support için fon toplamak için örgü örmeye başladığını söyledi. “Teşhis konduğunda çok iyiydiler” dedi. Film kazancının bir kısmını organizasyona bağışladı. “Onlara ne zaman ihtiyacın olacağını asla bilemezsin,” dedi.

Ortalama bir haftada, Bayan Barry sabah 6’da kalkar ve sabah 8:30’a kadar örgü örer. Her zaman aynı yerde, arkasındaki pencereden gelen ışıkla kanepesinde örgü örüyor. Akşam 21:30’da bir arkadaşıyla yaklaşık üç kilometre uzaklıktaki sahile yürüyüşe çıkar. Hiç arabası olmadığını ve hayatı boyunca her yere yürüyerek gittiğini söyledi. (O da asla e-posta kullanmadı.)

Bir kahve alırsın ve bir saatliğine denize bakarsın. Evde hala üç dört saat örgü örüyor. Akşam yemeği için kısa bir mola veriyor ve ardından bütün akşam örgü örüyor. “Arada bir kalkıp dolaşıyorum” dedi.

Örgü Bayan Barry için tedavi edicidir. “Yalnız yaşıyorsanız, yapacak bir şeyin olması güzel,” diyor. The Banshees of Inisherin için kazakları, İrlanda’nın pandemik tecritlerinden birinde ördü ve her biri için bir hafta geçirdi. “Beni aklı başında tuttu” dedi.

Bayan Barry, gençlerin artık okulda örgü örmeyi öğrenmemesine üzüldüğünü söyledi. O ve kocasının kendi çocukları yoktu, ancak kız kardeşi beklenmedik bir şekilde ölünce yeğenlerinin ve yeğenlerinin yetişmesine yardım ettiler. Genç akrabaları, Bayan Barry’nin viral ününü eğlenerek izledi. ‘Artık bizi tanımazsınız’ diyorlar. Sadece seninle konuşmak için her randevuyu ayarlamak zorundayız.’”

Filmin kostüm tasarımcısı Eimer Ni Mhaoldomhnaigh, kazakları yapması için Bayan Barry’yi görevlendirdi. Filmin gösterime girmesinden sonra Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, “20 yaşındaki kızım geldi ve Delia’nın bir TikTok sansasyonu olduğunu söyledi.”

Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, Küçük Kadınlar’ın 2017 televizyon uyarlaması için triko satın alırken Bayan Barry’nin çalışmasına rastladı. Yapımda çalışan bir kadın, Bayan Barry’nin Meryl Streep karakteri için triko yarattığı Lughnasa’da Dans da dahil olmak üzere diğer filmlerde yardımcı olduğunu biliyordu.

Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, “İrlanda çok küçük,” dedi gülerek. “Hepsi ağızdan ağza.”

Bayan Barry, başarısını, birçok örgücünün şüpheleneceği bir şey olan, kalıbı olmayan bir işe girme isteğine bağlıyor. The Banshees of Inisherin için Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, Bayan Barry’nin büyüteçle baktığı 1920’lerden İrlandalı balıkçıların fotoğraflarını sağladı. Birinde belirgin uzun yakalı bir süveter vardı, bu da Bay Farrell’ın olacak kırmızı parçanın ilham kaynağıydı.

Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, “Ana karakterler için tüm kostümleri yapabildiğimiz için gerçekten şanslıydık” dedi. “Sadece triko değil, terzilik, şapkalar.” Olaya karışan tek yaşlı Bayan Barry değil: Bayan Ni Mhaoldomhnaigh’nin terzisi 80 yaşın oldukça üzerinde. “Her gün emekli olursa ne yapacağız diyorum!” dedi.

Her parça bittiğinde, parçaların boyandığı ve yaşlandırıldığı eskitme bölümüne gitti. Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, “İnsanlar sadece peynir rendesi atacaklarını düşünüyorlar, ancak bu o kadar basit değil” dedi. Süreci, bir karakter hakkındaki incelikleri iletmenin bir yolu olarak görüyor – biri kasıtlı olarak ellerini ceplerinde kavuşturmuş, biri telaşlanıp ellerini giysilerinin önüne siliyor.

Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, Bay Farrell’in ekrandaki kız kardeşi Siobhan’ın (Kerry Condon tarafından canlandırılan) kırmızı kazağını yapmış olabileceği teorisini ortaya attı. “Bunlar o zamanlar çok sıradan faaliyetlerdi – örgü örmek, dikmek, örmek” dedi. “Siobhan, ‘Pekala,’ diye düşünürdü. Annem ve babam öldü ve o benim küçük kardeşim ve ben ona bakacağım ve iyi görünmesini istiyorum, bu yüzden küçük bir jest olarak ona tasma takıyorum.”

Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, oyunu bir sevgi ve koruma hareketi olarak gördü. O yaka ve çocuksu uzunlukta, filmin konusu için gerekli olan Bay Farrell’in karakterinin masumiyeti ve saflığı vardı.

Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, Bay Farrell’in kendisinin başlangıçta süveter konusunda şüpheci olduğunu ve kalıp konusunda endişeli olduğunu söyledi. Böylece Bayan Barry baştan başladı. Sonunda onu sevdi. Bayan Ni Mhaoldomhnaigh, “Böyle bir öğeyle, onu gerçekten oyuncuya satmanız gerekir” dedi. “Karakterinin bunu taşıyacağına inanması gerekiyor.”

Film, erkekliği, dostluğu ve yalnızlığı ele almasıyla övüldü, ancak yaşlanmak da bir sorun, her şeyden önce kişinin hayatından yeterince yararlanamama korkusu. Bir sahnede Bay Gleeson, Bay Farrell’in önünde duruyor ve “İçimde zamanın kayıp gittiğine dair müthiş bir his var” diyor. Bayan Barry bu duyguyla özdeşleşiyor.

“Benim için artık çok geç,” dedi. “Bence bu belki 20 yıl önce olsaydı, güzel olurdu.”

Yine de ekledi, “Henüz üstesinden gelmedim.” Son başarısının ona değer verildiğini hissettirdiğini ve şimdiden Bayan Ní Mhaoldomhnaigh ile yeni bir film için parçalar üzerinde çalıştığını söyledi.

Bayan Barry, “Yaşlanmanız artık işe yaramadığınız anlamına gelmez” dedi. “Eğer istersek çok şey yapabiliriz.”