Ayakkabı işbirliklerinin çirkin hali

canvade

Yeni Üye
İki gerçek: Moda uzun zamandır “çirkin ayakkabı”ya hayran kalmıştır. Balenciaga kalın baba spor ayakkabıları yaptı; Gucci kürk astarlı mokasen ayakkabılar teklif etti; ve Schiaparelli tanıtıldı Birinin ayağından ziyade gerçeküstücülük sergisine aitmiş gibi görünen anatomik botlar.

Ancak moda aynı zamanda işbirliklerine de takıntılıdır. Son yıllarda Birkenstock ve Converse gibi gündelik ayakkabı markaları, iddialı yüksek-düşük işbirlikleri için Manolo Blahnik ve Rick Owens gibi moda evleriyle işbirliği yaptı.

Peki bir geçiş gerçekleştiğinde ve her iki kutu da işaretlendiğinde ne olur? 10 Nisan'da Crocs ile birlikte stile bağlı olarak fiyatı 175 ila 275 dolar arasında değişen mücevherlerle süslenmiş bir işbirliğini yayınlayan İngiliz tasarımcı Simone Rocha'ya sorun. Çok çabuk tükendi.

Sadece beş gün önce New York'lu plak şirketi Collina Strada, Ugg ile birlikte bir koleksiyon yayınladı. İşbirliği, köpek pençesi illüstrasyonlarının yer aldığı platform takunyaları ve burun ve topukta gümüş çivili Mary Janes ayakkabılarını içeriyordu.

Ufukta daha fazla iş birliği yapılması ve neredeyse her hafta yeni bir viral ayakkabı meme'inin ortaya çıkmasıyla (merhaba, kabus gibi Pringles botları) Styles masası, çirkin olsun ya da olmasın moda ayakkabıların durumunu tartışmak için bir araya geldi.

Vanessa Friedman Mantık dışı ayakkabı işbirliklerinin altın çağında mıyız?

Guy Trebay Mutant Ayakkabı Çağı. Herkeste iyi olacak kadar kötü olan ne var?

Jessica Testa Bir çift Crocs'un muhteşem bulaşıcı çiçek hastalığı geliştirmiş gibi göründüğü Simone Rocha işbirliğine kadar hiçbir zaman Crocs trendini takip etme isteği duymadım. Burada püstüller yerine inciler filizleniyor.

Elizabeth Paton Yetişkinler için parlak lastik takunya fikri elbette saçma. Ama yine de inciler, kalın topuk, rahatlık faktörü… Ben de aynı fikirdeyim.

Callie Holterman Ve bu, daha önce Balenciaga ile 2021'de yüksek topuklu ayakkabılar üretmek için ortaklık kuran Crocs'a biraz daha lüks bir parlaklık kazandırıyor. Pazarlama şefleri geçen yıl bana şirketin deney yapmanın o kadar da riskli olduğunu düşünmediğini, çünkü pek çok insanın temel ürünlerini başlangıçta çok çirkin bulduğunu söyledi.

GT Konu çirkin. Modanın, düpedüz çirkinlere gerçek sevgi gösterme konusunda uzun bir geleneği vardır.

E.P. Bu bir moda oyununa dönüşüyor.

VF Ancak yine de Crocs'un işbirlikleri bana “moda kurbanı” diye bağırıyor. Her ne kadar ironiye saygı duruşu niteliğinde olsa da. Collina Uggs hakkında ne düşünüyorsun?

Ch Zeki bir gözlemciye göz kırpıyorlar: “Collina Strada'yı tanıyacak kadar şıkım ama 2024'te Uggs giyecek kadar rahatım.”

VF Bir ayakkabı kadar kişiliğin de bir göstergesidir.

JT Başka bir çirkin ayakkabı viral oluyor: gümüş renkli New Balance mokasen.

Ch İş amaçlı gündelik kıyafet kuralıyla maraton koşmam gerektiği zamanlar için mükemmel. Sanırım New Balance'taki çılgın beyinler, önce bir meme, sonra da ayakkabı için uygun bir seçenek yarattıklarını biliyorlar. Ayakkabının sosyal medyada ne kadar sıklıkla tartışıldığı dikkate alındığında karşılığını veriyor. Bunun satışla sonuçlanıp sonuçlanmayacağını merak ediyorum.

VF Bu kesinlikle Balenciaga yaklaşımından bir sapmadır. Önce şok ve dehşet, ardından satışlar.

GT Meme-First, Yeezy'nin Foam Runners'ında harika çalıştı, ki…öh. Çirkin Ayakkabı Onur Listesi'ne adaylar mı var? Balenciaga Minnie Mouse pompaları? Miguel Adrover'ın ayak parmakları yerine parmakları olan ayakkabıları mı var? Comme des Garçons'un yarık tabanlı ayakkabıları yani her ayakta iki ayakkabı mı vardı?

VF Bir adamın çirkin ayakkabısı başka bir adamın ayakkabı hazinesidir. Bu arada Junya Watanabe, Simone Rocha Crocs'tan çok önce mücevherli spor ayakkabılar yapıyordu.

JT Çirkin ayakkabılarla ilgili tartışma bana stilist Allison Bornstein'ın “yanlış ayakkabı” teorisini hatırlatıyor: Görünümün geri kalanıyla çelişen bir ayakkabıyla bir kıyafeti gerçekten öne çıkarabileceğiniz veya sıkıcı bir kıyafeti ilginç hale getirebileceğiniz fikri.

E.P. Eğitimli bir göze sahip ve sıra dışı bir şeyin güzelliğini görebilen biri misiniz? Ayak bileğinin altında kışkırtıcı bir şeyle görünümünüzü renklendirin.

GT Yanlış Ayakkabı Teorisi bir anı kitabı için harika bir başlık.

JT Sadece çirkin bir ayakkabı giyerek değil, aynı zamanda çirkin bir ayakkabı giyerek de “moda kurbanı” olma endişesi olduğunu düşünüyorum. her yer. Örneğin, çirkin olmayan Bode Nike Astro Grabbers'ı seviyorum; özellikle de renkli dantel etiketli krem rengi stili. Ancak 1 Mayıs'ta piyasaya sürüldüğünde bir çift almayı başarsam bile, Orchard Caddesi'ndeki diğer tüm Jokerlerle aynı spor ayakkabılarını giymek isteyecek miyim?

Ch Bana göre bunlar Nike'ın, birkaç Styles Desk üyesinin ayağında gördüğüm Wales Bonner Adidas Sambas ayakkabısına cevabı. (Herhangi bir isim vermeyeceğim.)

GT Belki tüm ayakkabı sokakları Dimes Meydanı'na çıkar.

VF Belki yine Bode'dan ilham alırım ve kendi ayakkabılarıma cazibe katarım.

Guy Trebay, Jessica Testa, Elizabeth Paton, Callie Holterman Ve Vanessa Friedman raporlamaya katkıda bulunmuştur.