Artık bedeninize uymayan kıyafetleri saklamalı mısınız?

canvade

Yeni Üye
Şu anda son sınıftayım ve biraz kilo aldım, bu da eskisi gibi bazı pantolonlarıma sığamadığım anlamına geliyor. Görünüşümden memnunum ve kilomu değiştirmeye hiç niyetim yok ama gerçekten sevimli pantolonlarım var ve gelecekte onları giyeceğim için kurtulmakta tereddüt ediyorum. Hangi noktada dolapta yer kaplıyorlar? Sadece veda mı etmeliyim? —Peter, Ithaca, NY

Bir kişinin eski kıyafetlerini hayatı boyunca, özellikle de hayatının önemli dönemlerinde saklayıp saklamaması, sürekli bir gizemdir. Sonuçta bu sadece “Bunu bir daha giyecek miyim?” sorusu değil, aynı zamanda para, pratiklik, tarih ve kimlik meselesi. Giysilerimiz, geçmiş benliklerimizin versiyonlarının yanı sıra çok sayıda anı ve çağrışım içerir; bunların hepsi öz imaj ve vücut büyüklüğüyle derinden bağlantılıdır. Bunları atmak çok zor olabilir.

Bu fenomenin güncel en iyi örneklerinden biri Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi profesörü Kim A. Poldner'in şiirsel natürmortların yanı sıra aynı zamanda resimler de gösteren “Kıyafetlerime Aşk Mektupları” başlıklı kitabında bulunabilir. Herkesin giyim anıları, kumaştaki bir otobiyografiye benzer. Bir de Lorelei Vashti'nin sizinkine çok benzer bir sorudan ilham alan “Elbise, Hafıza: Elbiseli Yirmili Yaşlarımın Anıları” var.

Ancak hiç kimse eski kıyafetlerin her parçasını saklayamaz. Yalan bu şekilde biriktirilir. Peki, özellikle uyum önemli olduğunda, neyin kurtarılmaya değer olduğuna nasıl karar vereceksiniz? Bir giysiyi büyütmenin birden fazla yolu vardır.

Marie Kondo rotasına gidip kendinize şu soruyu sorabilirsiniz: “Bu bana (hala) neşe getiriyor mu?” Bir kıyafet giymek size neşe getirir mi, yoksa sadece onu düşünmek size neşe mi verir: harika şeyleri görmek ve tadını çıkarmak. Onu taktığınız zamanları, hatta yapıldığı işçiliği hatırlıyor musunuz?

Şunu da sorabilirsiniz: “Bu beni kötü hissettiriyor mu?” Şansınız zayıf olsa bile tekrar bir şeyler giyebileceğinizi ummak, mutsuzluğa giden hızlı bir yol olabilir. Eşyanın görünümü hayatınızdaki farklı bir zamanı ve farklı bir sizi sürekli olarak hatırlatabilir. Ona tutunmak, bugünü kucaklamak yerine geçmişe tutunmak gibi görünebilir; uzlaşma ve keşif yerine hüsnükuruntu ve pişmanlık egzersizi gibi görünebilir. Ve kesinlikle buna değmez.

Eğer söylediğiniz gibi, yeni vücut şeklinizden memnunsanız, üzerinize uymayan birçok kıyafeti elinizde tutmak bir bakıma kendi rutininizi kazmaya benzer. Erkek giyim eleştirmenimiz Guy Trebay, gidilecek yolun “acımasızlık” olduğunu söyledi. Bir zamanlar olanın özlemine kapılmayın. Kes şunu. Eski bir deriyi değiştirmek gibi özgürleştirici olabilir. En azından sana daha fazla dolap alanı sağlayacak.

Ve başka faydaları da var. Bir giysiyi seviyorsanız ama artık size uymuyorsa, başka biriyle ikinci bir hayatın tadını çıkarabilmesi için onu bağışlamayı düşünün.

Son olarak üçüncü bir yol daha vardır ki o da bir şeyi tutmakla ondan tamamen vazgeçmek arasındadır. Yani onu dönüştürmek. Ya terzilik yoluyla (iyi bir terzi ya da terzi, beden büyütme ve küçültmelerle harikalar yaratabilir) ya da favori bir giysinin, örneğin bir hatıra battaniyesinin ya da DIY sanatının bir parçasına dönüştürüldüğü dönüşüm yoluyla. Dünün sevimli pantolonu yarının havalı el işi projesi olabilir. Temel olarak bu, ona nasıl baktığınıza bağlıdır.

Stil sorularınızın yanıtları

Vanessa her hafta Açık Konu başlığında bir okuyucunun modayla ilgili sorusunu yanıtlıyor; bu soruyu kendisine istediğiniz zaman şu adresten gönderebilirsiniz: E-posta veya heyecan. Sorular düzenlendi ve kısaltıldı.