#AliyahCore nedir ve onu kim kurdu?

canvade

Yeni Üye
Aliyah Bah için her zaman mini etekle başlar. Sonra kulaklık takıyor – her zaman kulaklık. Aslında, 20 yaşındaki eski üniversite öğrencisi (modelden TikTok fenomenine dönüştü) röportajımıza Zoom aracılığıyla geldi ve Atlanta’daki sıcaklığa rağmen çikolata kahvesi saçlarından sarkan pembe yıldız şeklindeki kulaklıklarla geldi. 80 derecenin üzerinde olan yaşıyor.

Bayan Bah, “Her seferinde bir tür Y2K görünümü içeren bir şey oluyor” dedi. “Sonra ağ, jartiyer, kemerler, kulaklıklar ve kürkü içerdiğini düşündüğüm aksesuarlara geçiyorum.” Kulaklıklar, Bayan Bah’nin “aşırı uyarıldığında topraklanmış hissetmesine” yardımcı oluyor, ki bu genellikle durum, dedi.

İnternette artık “Aliyahcore” olarak bilinen görünüm benzersiz. Kulaklıklara ve mini eteğe (veya gerçekten kısa şortlara) ek olarak, takımlar genellikle mahsul üstleri, bir bacak ve her iki kol üzerinde file çoraplar, kürk süslemeli diz boyu platform ay botları, jartiyer ve buna uygun makyaj içerir. kıyafetin tonu ve çok sayıda saç aksesuarı.

Bayan Bah’ın stili kolayca kategorize edilmiyor, Anime, Harajuku, Y2K ve Alternative notaları gösteriliyor. Ve sosyal medya hesaplarında üç milyondan fazla takipçi kitlesi ile yankı buldu. Kıyafetleri izleyiciler için büyük bir çekim olabilir, ancak çekiciliği onun kişiliği ve açık sözlülüğü olabilir.

Bah Hanım kıyafetlerini evde yaşarken belgelemeye 2020 yılında, Georgia Eyalet Üniversitesi’ndeki birinci yılında, pandemi nedeniyle derslerin çevrimiçi derslere geçmesiyle başladı. TikTok hesabı Aliyahsinterlude’de bir dizi video yayınlayarak izleyicileri kendisiyle birlikte olmaya davet etti – internette “GRWM” videoları olarak bilinen bir türe katkısı.

“Videolar benim için görsel bir günlük gibiydi” dedi.

Estetik tutunmaya başladı ve artık izleyicilerini aştı. Şubat ayında Yılın Rekoru dalında Grammy kazanan Lizzo, geçtiğimiz günlerde Instagram hesabında baştan ayağa aliyahcore içinde giyindiği bir video yayınladı: beyaz kürklü kırmızı ay botları, beyaz jartiyer, kot şortlar – ve çok daha fazlası – kısa üst takım ve pembe tüylü kulaklıklar.

Lizzo, paylaşımına “Seni seviyorum @AliyahsInterlude” notunu düştü. Bayan Bah, üniversite öğrenciliğinden etki sahibi biri haline gelmesine rağmen – yürüyen defileleri görmüş ve Coachella’ya davet edilmişti – tarzının popülaritesinde daha derin bir amaç görüyor.

Bayan Bah, tarzının siyah kadın elbisesinden beklentileri nasıl alt üst ettiğine atıfta bulunarak, “Siyah olmak, insanların bir şey giydiğimde gördüğü şey. “Aliyahcore kıyafetleri içinde bir sürü zenci kız gördüğümde, bu beni gerçekten mutlu ediyor çünkü onu çocukken hiç görmedim. Bunu seviyorum çünkü şimdiye kadarki en uzun zamandır, sırf her zaman beyazların yaptığı bir şey olarak görüldüğü için bize asla alternatif olma alanı verilmedi.

İki yıl önce Georgia Eyaleti kampüsünde Bayan Bah ile tanışan 20 yaşındaki Anyer Akot, sınıf arkadaşlarının Bayan Bah’ın kıyafetlerine verdiği tepkilerin şoktan hayranlığa dönüştüğünü gördü.

Bayan Akot, “Şimdi, böyle giyinerek dışarı çıkarsanız, insanlar çok kabul edilebilir” dedi. “Sana gelip ‘Bu botlara bayıldım, çok tatlı görünüyorsun, kıyafetin çok güzel, oyuncak bebek gibi’ diyorlar. Aliyahcore’un, özellikle siyah kadınlar için alternatif modaya gerçekten dikkat çekmesini görmek harika. Böyle giyinen zenci kızları pek görmüyoruz. ama şimdi temelde normal. Normalleştirdik.”

Bah Hanım ilkokul yıllarından beri kendi tarzı üzerinde çalışmaktadır. “Sınıf arkadaşlarım için yay yapardım” dedi. “Onları okulda satar ve insanların defterlerini süslerdim.”

15 yaşında McDonald’s’ta ilk işini aldığında, ikinci el mağazalardan alışveriş yapmaya başladı ve seri üretilmemiş parçaları bulup kendi tasarlamaktan keyif aldı. Lisede zorbalığa uğradığında kıyafetlerinin onun zırhı olabileceğini fark etti.

55 yaşındaki annesi Zainab Kadie Bah, yaratıcı kızına sık sık başkalarının onun hakkında ne düşündüğünü umursamamasını söylerdi.

Bah Hanım o sırada kızının endişelendiğini söyledi. “‘Sabırlı ol’ dedim. Bayan Bah, Georgia, Fayette County’deki evinden “Her şey güzel olacak” dedi. “Ama onu savunduğumdan emin olmak için okulda her zaman yanındaydım.”

Aliyah Bah’ın Aliyahcore giyen 21 yaşındaki kuzeni Amanda Diallo, Bayan Bah’nin “her şey hakkında” zorbalığa uğradığında ne kadar güçlü olduğunu hatırladı. Ama en önemlisi, kuzeninin her zaman ne kadar şık olduğunu hatırladı ve tarzının bu kadar beğenilmesine şaşırmadı.

Bayan Diallo, “Aliyahcore giydiğinizde, oradaki herkes, yaşadığım yer olan Maryland’de bile, aliyahcore giydiğimde, ‘Aman Tanrım, bu aliyahcore gibi’ diyorlar” dedi Bayan Diallo. “Aliyahcore onun bulduğu bir şey ama aynı zamanda hayal edilebilecek bir şey. Aliyahcore’u giyerken kendi tarzınızı katabilirsiniz.”

Takipçilerinden 20 yaşındaki Symphoni Bordenave de estetiği beğeniyor.

Neredeyse bir yıldır Aliyahcore’da giyinen Santa Monica Koleji’nde bir öğrenci olan Bayan Bordenave, “Onun tarzı benim tarzımdı ve bu yüzden ilgimi çekti” dedi. “Çok etkileyici, çok yaratıcı ve benzersiz ve ilgimi çeken de buydu. Aliyahcore ile herhangi bir renk ve deseni entegre edebilirsiniz, bu daha çok geniş bir yelpazede farklı fikirler ve stiller gibidir.”

Tüm bu stilleri bir araya getirmek, Z Kuşağı’ndan önce var olan moda trendlerini anlamayı ve bu trendleri yeni bir tarza dönüştürebilecek bir güven ve güveni gerektirir.

Bayan Bordenave, “Bir şeyleri karıştırmaya çalıştığımızı hissediyorum” dedi. “Her dönemin en iyi kısımlarını alıp hepsini bir araya getiriyorum. Y2K var ve sonra 70’ler veya 60’ların sonunda daha uzun etekler ve hatta gerçekten çok kısa etekler var. Sonra gerçekten büyük boy ayakkabılar, büyük çantalar ve bunun gibi şeylerle 90’lar.

Bayan Bah’ın annesi Sierra Leone’de büyümüştür ve Atlanta’da kar amacı gütmeyen kuruluşlardan giysi satın alan ve denizaşırı ülkelere satan bir giysi geri dönüşüm işinin sahibidir. Kızının moda seçimlerine her zaman katılmadığını söyledi.

Genellikle sosyal medyadan uzak durur, ancak Aliyah’nın neyin peşinde olduğunu ve neden bu kadar çok fotoğrafını çektiğini merak ederdi.

Bayan Bah, kızı hakkında “Onun yaşındayken benim yaptığımla onun şu an yaptığı arasında büyük bir fark var” dedi. “İlk başta kabullenmek benim için oldukça zordu. Bunu gerçekten yapmak istediğini şimdi anlıyorum. Yani başka seçeneğim yok. Sadece onları desteklemek zorundayım.”

Aliyah Bah, kırsal kasabasındaki insanların çiftliklerinin önünden geçerken verdikleri tepkileri hatırladı.

Bayan Bah, yakın komşuları hakkında “Gerçekten umursamadılar” dedi. “Ama ilçeye gittiğimde kesinlikle çok fazla bakış aldım. İnsanlar sana deli gibi bakıyor ama sanırım bu Georgia’da ya da güneyde bir şey çünkü şu anda şehirde yaşıyor olmama rağmen hala dik dik dikilip bakılıyorum.”

Bah Hanım ilgi odağı olmaya alışmıştır. Bu ayın başlarında, markayı sonbahar defilelerinde Aliyahcore-vari modellere stil vermekle eleştirdikten sonra Dominnico İlkbahar 2023 defilesinde podyumda yürüdü. Bayan Bah, “Benden sadece modellik yapmamı isteyebilirdin” dedi. tweet attı 2016 yılında Domingo Rodríguez Lázaro tarafından kurulan bir Barselona markası olan Dominnico’da. Marka, DM’lerine girdi ve kısa bir süre sonra şovunu yürütüyordu.

Grafik Tasarım Direktörü Aleix Moyano, “Onu programa almanın gerçekten harika bir fikir olacağını düşündük, çünkü dürüst olmak gerekirse, kişiliğini ve genel olarak tarzını gördükten sonra, aynen evet, tabii ki gibiydi!” dedi. Dominik. “Görünüşünde ve hissinde vahşiliği tam anlamıyla somutlaştırdı, süper seksi ve kendinden emin.” Markanın asıl amacı bu.” Estetik konsepti ilk kimin bulduğunun önemli olmadığını da sözlerine ekledi; Daha da önemlisi, Aliyahcore artık markayla eşleşiyor.

Mart ayında Bayan Bah, Galore dergisinde kırmızı ve beyaz ay botları ve devekuşu derisi bikinisiyle yer aldı.

Grammy ödüllü Kali Uchis’in de kendisine yaklaştığını, markası için modellik yapmak istediğini ve rapçi Rico Nasty ile ona birkaç görünüm tasarlamak için çalıştığını söyledi.

Ancak Bayan Bah, Aliyahcore’un büyümesi için daha fazla alan görüyor ve gelecek için net bir vizyona sahip.

Nasıl görünürse görünsün takipçilerinin vücutlarına güven duymalarına yardımcı olmak isteyen Bah, “Bunun daha vücut pozitif bir harekete doğru ilerlediğini görüyorum” dedi. “Aliyahcore’un kulaklık takabilecek ve hala süper sevimli ve havalı, sadece bir moda ifadesinden çok bir yaşam tarzı olan yüksek moda bir elbise giyebilecek hale gelmesini istiyorum.”