AI, BuzzFeed sınavları oluşturduğunda ne olur?

canvade

Yeni Üye
2018’in sonlarında BuzzFeed, Bayan McMahon’a markalı ürünlerden oluşan bir paket gönderdi. New York Magazine’e “Bana bu yıl tüm görüşlerim için bir numaralı kullanıcı olduğumu söylediler” dedi. Şu anda 23 yaşında olan ve Netflix için çalışan Bayan McMahon, o sırada bir topluluk üyesi olarak yaptığı çalışmanın BuzzFeed çalışanlarının işlerine müdahale etmiş olabileceği için kendini suçlu hissetti. 2019’da sınav yapmayı bıraktı.

Erin Chack, “2010’ların ortalarında testler veya listeler hazırlarken getirdiğimiz uzmanlığın harcanabilir olmadığı konusunda asla yanılgıya düşmedim – 29 yaşımdayken kovuldum ve bu bana bir şans gibi gelmedi” dedi. Bay Perpetua gibi 2019’da kovulan BuzzFeed editörü. “Artık kültürel olarak alakalı olmadığım için yaşlanmaya başladım ve beni maaşımın yarısını ödeyebilecekleri 23 yaşındaki bir çocukla değiştirdiler ve bu duygularımı asla incitmedi.”

“Aynı şeyin evrimi gibi hissettiriyor,” diye ekledi. “Y kuşağının yerini Z kuşağı aldı ve şimdi Z kuşağının yerini yapay zeka alıyor”

Şu anda Netflix için çalışan Bayan Chack, “İnternette insanların ‘Sistine Şapeli’ni yapay zeka ile asla boyayamazsınız’ dediğini görüyorum” dedi. “O kadar değerli olduğunu düşünmüyorum. Bu robotlar harika, incelikli sınavlar yazarsa hiç şaşırmam.” 33 yaşındaki Bayan Chack şirkete 2014’te katıldı ve 2019’da da kovuldu.

Yine de bazı eski çalışanlar, içerik oluşturma sürecinde insan unsurunu kaldırmanın soyut ama çok önemli bir şeyi kaçırdığını düşünüyor. “Sanırım artık sınavlar o kadar şablona dayalı ki, bir robot muhtemelen bir BuzzFeed sınavı yazabilir, ancak o zamanlar hepimizin gerçekten içine koyduğumuz yürekten yoksun olacak.dedim 2017’de şirketten ayrılan eski bir kıdemli illüstratör olan Jen Lewis. Bayan Lewis’in ilk tasarım çalışmaları daha sonra BuzzFeed sınavlarıyla ilişkilendirilen renkli ve yaygın olarak tanınan stil haline geldi.

Bayan Chack, o zamanki meslektaşı Lauren Yapalater tarafından oluşturulan ve kullanıcıların The Beatles’ın hangi üyesi olduklarını öğrenmek için soruları yanıtladığı bir testten alıntı yaptı. Bükülme, testi cevapladıktan sonra mümkün olan tek sonucun Ringo Starr olmasıydı. Testi çözen herkese, cevabı ne olursa olsun, Ringo Starr olduğu söylendi.

Bayan Chack, OpenAI için “Başarılı sınavlar yazacaklarından eminim” dedi. “Tıklanan sınavlar yazacaklarından eminim. “Hangi Beatle’sın sen” yazacaklar ve her cevap Ringo mu olacak? Bunu yalnızca Lauren Yapalater yazabilir.