Yüksel Yıldırım: Samsun’a verilmiş bir kelamım var; bu kupayı kente getireceğim

Dogus

Aktif Üye
Kadroda çalışan gözlemcilerin öbür bir kentten olmasından dolayı yaşanılan tartışmalara değinen Samsunspor Lideri Yüksel Yıldırım, “Beni yıpratıp, gruptan ayrılmamı isteyenler var. Ben tek de olsam Samsunspor için elimden gelenin en düzgününü yapmaya devam edeceğim. Bırakacağımı düşünenler var ise avuçlarını yalasınlar. Şu anda Fuat Çapa ile yollara devam ediyoruz. Sportif yönetici ve gözlemci grubu ile yollarımızı ayırdık. Şahsen Samsun’a getirdiğim 2-3 gözlemci var. Uğurcan’a hayli yükleniliyor. Adana Demirsporlu olduğunu söylüyor. Herkes yaşadığı kentin grubunu fiyat. Ben de Samsunspor’u tutuyorum ve Galatasaray sevgim var. Kelam konusu arkadaşımız da doğdu kent Adana Demirspor’u tutabilir. Ayrıyeten bu kişi Samsunspor’dan maaş da almıyor. Bunlar bana karşı şuurlu yapılan algılardan bir tanesi. Herkes illa Samsunsporlu olacak diye bir şey yok. bu biçimde ırkçılık yapmış oluruz. Samsun’un ekonomik açıdan epeyce fazla gelişmemesinin niçinlerinden biri de bu. 1 tane Samsunspor var. Lütfen sabırlı ve birlik olalım. Bu dönem Samsunspor o denli ya da bu biçimde Harika Lig’e çıkacağız. Kentten gerekli dayanakları alamadım. Şu anda yalnızlaştırıldım fakat dimdik ayaktayım” diye konuştu.

“Bu kulübe futbolcular yeteneğiyle gelir karakteriyle kalır”

Kulübe gelecek oyuncuların yeteneklerinin yanı sıra karakterli olmasının da değerli olduğuna değinen Yüksel Yıldırım, “Çok sıkıntı bir ligde uğraş ediyoruz. Birinci sırayla ortamızda 12 puan var. Küme düşme sınırıyla bizim ortamızda da 8 puan var. bu biçimde bir lig daha evvel yoktu. Türkiye’de bilhassa 1. Lig’de yalnızca futbol oynanmıyor. Samsunspor bu ligdeki en pak grup ve o denli kalmaya devam edecek. Biz Harika Lig’e çıkmak için ekip kurduk, çıkmak için de çaba edeceğiz. Transfer periyoduna girdik. Bizim ligde yabancı kuralı var. 5+2+1 kuralı var. Şu an takımda 7 yabancımız var. Elimizdeki oyuncuları gönderemiyoruz. Alen Melunovic 1 maç bile oynamadı. Adam sağlam diye geldi fakat oynamadı. Nasıl bir sıhhat denetiminden geçti anlamadık. Belçika’dan oyuncu ile anlaştık. Orada sıhhat denetiminden geçirdik. Sakatlanma riski var diye transferden vazgeçtim. bu biçimde problemler olmasın diye gecemi gündüzümüze kattık. Antalya’ya 3 oyuncu getirdik. Bunların 2’si yabancı oyuncu 1’i Türk. 1 yabancıyı geri gönderdik. Samsunspor’un gayesi alt liglerde her vakit şampiyon olmaktır. Geçen yıl ligi kendi ellerimizle zora soktuk. Ligin en zayıf 1. Ligi’nde Üstün Lig’e çıkamadık. Bu sene yine yarıştayız. Mehmet Altıparmak, ‘1 yersem 2 atarız’ dedi. Bu da dalga konusu gitti. Dja Djedje ile mahkemeliğim. Mehmet Altıparmak yüzünden onunla mahkemeliğim. Bu kulübe futbolcular yeteneğiyle gelir, karakteriyle kalır. Samsunspor karakterli oyuncularla oynayacak ve Türkiye’ye örnek olacak” açıklamasında bulundu.

“Hasan Kılıç başını temizledi, şampiyon yapıp gidecek”

Son günlerde tartışma konusu olan Hasan Kılıç konusuna da açıklık getiren Lider Yıldırım, “Kulüp Hasan Kılıç sorununu yaşıyor. Hasan’ı bütün kent istedi. Ne oldu? Ben Hasan’ı getirirken inanılmaz düzeyde özverili davrandı. Ben de ona kaptanlık kelamı verdik. Yasin’e de tıpkı kelamı vermiştik. Hasan Kayseri’de kaptanlık istediğine başladı, daha sonra devam etti. Yasin 1, Hasan 2, Boli de 3. kaptan oldu. Bu Hasan’da sorun oldu. Antalya kampında da ayrılmak istediğini söylemiş oldu Hasan. Eyüpspor maçı öncesi 3 kaptanımız da yoktu, yapılanmaya gittik. Boli kaptanlığı hak etmedi. Fuat Çapa’nın tavsiyesiyle kaptanlığı bir daha dağıttık. Tomane, Savicevic ve Nurullah Aslan’ı Yasin’in akabinde kaptanlığa getirdik. Hasan Kılıç ile konuştuk. Gideceğim dediğinden beri 2 aylık parasını ödemedim. Şu an alacakları ödendi. Başını temizlediğini söylemiş oldu. Samsunspor’u şampiyon yapıp gideceğini söylemiş oldu. ondan sonrasında 1 yıllık mukavelesi daha var. Hasan’a sahip çıkalım. Son birkaç maç sakat sakat iğneyle oynadı. Kendisine hakaret ettiler, küfür ettiler. Sakat çıktığı ve tribünde ailesi varken küfür yedi. Duygusal olduğu için taraftara istemeden bir tepki gösterdi. Hasan hayli özel bir oyuncu. Samsunlu değil lakin her gittiği kadroda 55 numara giriyor. Hasan’ı 2. devre için Üstün Lig de dahil 5-6 kadro istedi. Hasan’ı epey isteyen var ise 5 milyon TL getirmesini söylemiş oldum. Bu ligde 5 milyona Hasan Kılıç üzere alabileceğimiz bir oyuncu yok” halinde konuştu.

“Karşımda futbolun kurdu olmuş çakallar var”

Ekiplerden gönderilmek istenilen futbolcuların ve menajerlerin ekipleri mali açıdan hayli zorladığını belirten Yıldırım, “Alanyaspor’dan Efkan ile anlaşmıştık ancak kulübünde oynamaya başladı lakin olmadı. Atabey Çiçek, Samsunspor’da oynamak istiyor ancak biten bir şey yok. Atabey Fuat Çapa’yı epey seviyor. Emre Belözoğlu ile konuştuk. Şu anda santrforlarının olmadığını ve transfer yapmadan Atabey Çiçek’in bırakmayacaklarını söylemiş oldu. Atabey Çiçek’in transferi Göksel Gümüşdağ’ı bekliyor. Bir siyahi forvetle kiralık mutabakat yaptık. 5 aylığına buraya gelecek ve hayli meslekli bir oyuncu. Sıhhat denetiminden geçmeden açıklamayacağım. İnşallah Samsunspor’a aşısı meblağ. Bu gece geç saatlerde Antalya’ya gelecek. Sıhhat denetiminden geçerse imza atacak. 7 yabancımız vardı 2 yabancı daha aldık fakat TFF’ye yazamıyoruz. Kadroyu boşaltmadan yenileri oynatamıyoruz. Melunevic gitmek istemiyor. Hepsi paracı olmuş. Mehmet Altıparmak istedi, hoca gitti oyuncu burada kaldı. Melunevic’i gönderip, yeni oyuncuları listeye yazmak istiyoruz. Kevin Boli ile de görüştük. Daima olarak sakatlık yaşıyor. Bir oyuncu daha aldık. Kevin Boli’yi göndermeden onu da tescil edemiyoruz. Külfetimiz oyuncu almak evet lakin oyuncu göndermek daha güç. Karşımda futbolun kurdu olmuş çakallar var. Para vermeden oyuncu göndereceğimizi sanmıyorum. En az ziyanla bu süreçten çıkmak istiyoruz” tabirlerinde bulundu.

“3-4 yabancı, 3-4 tane de yerli oyuncu alacağız”

Transfer çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Lider Yüksel Yıldırım, “Defansa 1 oyuncu, forvete 1 oyuncu olduk. Yeterli bir oyuncu bulursak almak istiyoruz. Sağ kanada oyuncu bakıyoruz. İsviçre çakısı üzere birfazlaca konumda oynayabilen bir sağ kanat oyuncusu almak istiyorum. Transferlerin kadroya direkt katkı sağlamasını istiyoruz. Transferlerin süratli olmamasının sebepleri ortadaki farkların inmesi ve resmi transferlerin başlamaması. 8 Şubat’a kadar vaktimiz var. Takımda düşünülmeyen çok oyuncu piyasaya düşecek. Ya sabırla bekleyeceksiniz ya da süratli oyuncu alacaksınız. Bu epey sıkıntı bir periyot. ömrümde bu biçimde bir transfer dönemi görmedim. Lig başladı transfer açılmadı. Kadrolar aldıkları oyuncuları oynatamıyorlar. Bu makus ortamdan en az ziyanla çıkmak istiyoruz. 1 fazlaca taraflı ve duran top kullanabilen bir orta saha bakıyoruz. Melunovic ve Boli’yi göndermek istiyoruz. Gerekiyorsa Çinari’yi göndermek istiyoruz. Diomande dönemi kapattı, menajeriyle anlaştık ve bu hafta kontratını donduruyoruz. 4 tane yabancı göndermeye çalışıyoruz. Bunun yerine 3-4 yabancı alacağız. Sağ beke Türk bir oyuncu aldık. Ayrıyeten Almanya’dan da 1 Türk orta saha oyuncusu aldık. Yani 3-4 yabancı, 3-4 tane de Türk oyuncu olarak transfer periyodunu kapatacağız. Ali Ülgen ve Soner Gönül için 10 milyon TL teklif geldi, kabul etmedi” açıklamalarında bulundu.

Dönemin geri kalanı hakkında da açıklamalarda bulunan Yıldırım, şunları söylemiş oldu:

“İkinci yarıya ekip olarak giriyoruz. Bu takımdaşlığı geçen dönem ve Mehmet Altıparmak devrinde görmemiştim. Moral ve sıhhat olarak döneme güzel giriyoruz. Şampiyonluğun garantisi yok. Önümüzde 6, ardımızda da 6 ekip var. Hepsi lige çıkmak istiyor. Daha oynanacak 18 maçımız var. Üst sıralardaki kadrolarla başa baş savaşıyoruz. Yeni transferlerle daha yeterli olacağız. Play-off oynayacağız ancak birinci 2’den çıkar mıyız ona bakacağız. Samsun’a verilmiş bir kelamım var. Bu kupayı kente getireceğim. Kupayı vefat etmiş arkadaşlarımızın mezarına gdolayıp, dua okuyacağız. Bunu epey istiyorum. Benim istememden daha epey oyuncu arkadaşlarımızın istemesi lazım.”

Basın toplantısı soru-cevap kısmının akabinde sonlandı.

İHA