Ünlülerden örnek ürünler alır mıydınız?

canvade

Yeni Üye
Jessica Clary, 1995’te annesiyle birlikte bir genç olarak Los Angeles’ı ziyaret ettiğinde, en çok bekledikleri cazibe Hollywood tabelası veya Rodeo Drive değildi. OJ Simpson’ın cinayetten yargılandığı adliye binasıydı.

Teksas, Plano’da büyüyen Clary, milyonlarca Amerikalı gibi kendisinin ve annesinin o zamanlar “yüzyılın davası” olarak adlandırılan davanın ilgisini çektiğini söyledi. Kadınlar Los Angeles şehir merkezindeki adliye binasını gezdikleri gün sokaktaki tek insanlar onlar değildi. Birkaç tüccar mal satmak için gelmişti.

Bayan Clary, Bay Simpson’ın avukatlarının takma adı olarak benimsenen bir ifade kullanarak, “Babam için bir ‘Dream Team’ gömleği aldık” dedi. Suçsuz bulunan Bay Simpson için bir takma ad kullanarak “‘Meyve Suyunu Serbest Bırak’ düğmesine sahibim” diye ekledi.

Bayan Clary, ürünleri çalışma hakkındaki görüşlerini ifade etmek için satın almadığını söyledi. Ürün, “pop kültürünün çok büyük bir parçası” olarak tanımladığı bir olayı anmak içindi.

Britney Spears’ın 2021’de hakim tarafından sonlandırılan vesayet davası sırasında kahve fincanlarına ve Bayan Spears’ın giydiği tişörtlere #FreeBritney hashtag’i yapıştırıldı. Yasal işleri mal üreten diğer kişiler arasında, daha çok Anna Delvey olarak bilinen sahte mirasçı Anna Sorokin; Theranos’un kurucusu Elizabeth Holmes hapishanesini beklemektedir; ve hileli bir telefonla pazarlama planına katılmaktan suçunu kabul ettikten sonra hapse atılan “Salt Lake City’nin Gerçek Ev Hanımları” yıldızı Jen Shah. (Savcılara göre Shah, suçunu kabul etmeden önce davasından ilham alan tişörtler sattı.)

Mart ayında, şimdi 44 yaşında olan ve Los Angeles’ta yaşayan Bayan Clary, üniversiteyle ilgili ürünler satan bir Etsy mağazası açtı. Öğeler arasında, karısını ve oğlunu öldürmekten hüküm giymiş Güney Carolina avukatı Alex Murdaugh’un davasından ilham alan ve üzerinde “Murdaugh Aile Yasası” yazan kupalar ve tişörtler yer alıyor.

Ayrıca Gwyneth Paltrow’un Utah, Park City’de yaptığı ve aktrisin bir kayak pisti çarpışmasında hatalı olmadığını ortaya çıkardığı kayak kazası davasından esinlenen giysiler de var. Parçalardan bazılarında “Gwynnocent” yazarken, diğerlerinde Bayan Paltrow’un duruşmadan şu anda ünlü olan alıntısı yer alıyor: “Kayak yaparak yarım günümü kaybettim.”

Sahil Güvenlik Vakfı için bağış toplayan Bayan Clary, parçaları Canva yazılımını kullanarak tasarlıyor. Ürünleri genellikle 25 ila 35 dolar arasında değişiyor. Etsy mağazası, “adliyenin önünde katlanır masaları olan insanlar” ın modern bir yorumu.

Austin, Teksas’ta yaşayan 32 yaşındaki Chantal Strasburger de Paltrow’un davasından ilham alan ürünler sattı. Parçaları arasında aktrisin kayak alıntısının işlendiği çeyrek fermuarlı tişörtü (65 $) ve Bayan Paltrow’un suçlayıcısına kulak misafiri olduktan sonra söylediği “Sana en iyisini diliyorum” yazan beyzbol şapkaları (30 $) yer alıyor.

Ürünleri yaklaşık iki milyon görüntüleme alan bir TikTok videosunda sergileyen Bayan Strasburger, nakış dükkanı Read Receipts aracılığıyla ürünleri sunduğundan beri 400’den fazla sattığını söyledi. Müşterilerin ürünü, onlara zamanın belirli bir noktasını hatırlattığı için takdir ettiğine inanıyor. Bayan Strasburger, “Bu anı yakalamak ve onu sonsuza kadar ölümsüzleştirmek istiyorsunuz” dedi.

43 yaşındaki Queens yazarı Tara Ann Stridh, Johnny Depp-Amber Heard iftira davasından esinlenerek bir şapka aldığında, bunun büyük ölçüde davayı kaybeden Bayan Heard’a bir destek jesti olduğunu söyledi. Bayan Stridh’in Etsy’den 25 dolara satın aldığı beyzbol şapkasında “Believe Amber” yazıyordu.

Stridh, “‘Onlarla iletişim kuramıyorum ve bunu sadece kendim için satın alıyorum çünkü onları desteklemek istiyorum’ gibiydim” dedi.

Baylor Üniversitesi’nde giyim eşyası doçenti Lorynn Divita, test yazılımını grup tişörtlerinin ve konserlerde satılan diğer ıvır zıvırların bir evrimi olarak tanımladı. Bayan Divita, bu tür ürünlerin, sahiplerinin kültürel farkındalıklarını ve ilgi alanlarını sergilemelerinin bir yolu olabileceğini söyledi.

Bazıları için, ekran yazıcısını çalıştırmak için deneme baskısı olasılığı yeterlidir.

Adalet Bakanlığı, Jack Smith’i eski Başkan Donald J. Trump hakkındaki soruşturmasını denetlemesi için özel danışman olarak atadıktan sonra, 53 yaşındaki Scott Horner, Bay Smith’in yüzü ve yüzü olan 25 dolarlık tişörtler de dahil olmak üzere ticari ürünler yaratmak için iki grafik tasarımcıyla birlikte çalıştı. “Sn. Smith Washington’a Gidiyor” ve “Birisi krikoya alınıyor!”

Orlando, Florida’da bir seyahat acentesi olan Bay Horner, geçen Aralık ayında ürünleri çevrimiçi olarak satmaya başladı. O zamandan beri yaklaşık 1.500 adet sattığını ve Bay Smith’in işi arttıkça başkalarının da benzer malları satmaya başlamasına şaşırmayacağını söyledi.

Bay Horner, “Davalara gelince kesinlikle daha fazla ilgi olacağını düşünüyorum” dedi.