Tina Turner’ı o paçalara sokan tasarımcı

canvade

Yeni Üye
Tasarımcı ve müşteri Bob Mackie Çarşamba gecesi Tina Turner’ı giydirmenin temel kuralının “Hiçbir şeyi örtbas edemezsin” olduğunu söyledi.

Bacakları sadece “çok güzel”.

84 yaşındaki Bay Mackie, Pink’in yaklaşan turnesi için kostümler üzerinde çalışıyor ve Bayan Turner ile 1970’lerde The Sonny & Cher Show’a konuk olduğu sırada tanıştı.

Kariyerinin başlarında ünlü kostüm tasarımcısı Edith Head için çalışan, üniversiteden ayrılmış bir kişiydi. Oradan Bay Mackie, Lucille Ball, Carol Burnett ve ardından Cher gibi isimler için kostümler tasarlayarak kendi işine girdi.

O ve Bayan Turner, beyaz, kanlı bir Yves Saint Laurent pantolonu, iki Jaguar ve … sonuncusundan başka bir şey olmadan kaçmadan önce yaklaşık 20 yıl boyunca tacizine maruz kaldığı adam Ike Turner ile evliliklerinin sonlarına doğru tanıştılar. isim (Bay Turner’ın mahkemede ondan almaya çalıştığı bile.)

Avrupa’da (daha sonra taşındığı yerde) biraz zaman geçirmişti ve bütçesi yüksek olmadığı için Bay Mackie şunları söyledi: “Sol Yaka’ya gitti ve ucuz kokteyl elbiseleri aldı, onları getirdi ve ‘Bana yardım eder misin’ dedi. Bununla mı? Ne demek istediğini anlamadım ama sonra içeri girdi ve makası getirdim.”

“Daha fazla”nın Turner/Mackie anlamı hızla netleşti: daha az kumaş.

Bay Mackie ayrıca göğüs uçlarını kaplayan alevlerle parıldayan kırmızı ve altın rengi elbiseleri için tasarlamaya başladı. Diğer ünlüler, Bayan Turner için yarattığına benzer elbiseler istediğinde, fikrin başarılı olduğunu biliyordu.

“Raquel Welch’ten bir telefon aldım. “Tina Turner’ın giyeceği gibi bir elbise istiyorum” dedi.Aslında Raquel Welch için tasarım yapmadım. “Bunu yapmayı çok isterim.” Birkaç hafta sonra Tina beni aradı ve “Az önce Racquel Welch’i sahip olmak istediğim bir elbiseyle gördüm” dedi. Palm Springs’teki evinden telefonda söyledi. “Ben de ona her şeyi anlattım. Tina bunun harika olduğunu düşündü. Bu kadınların kendisine ve ne giydiğine dikkat etmelerine bayılıyordu.”

Kadın grubu, 1977’de The Sonny and Cher Show’da Bayan Turner ile birlikte görünen ve uyumlu kırmızı ve altın rengi elbiselerle “Makin ‘Music Is My Business” şarkısını seslendiren Cher’i içeriyordu.

“İşe yaradı,” dedi, Cher ve Bayan Turner’ın “birbirlerini nasıl titrettiklerini” anlatarak.

Ancak Bayan Turner’ın evliliğinin sona ermesi ile hit albümü Private Dancer’ın 1984’te piyasaya sürülmesi arasındaki yedi yıl kolay değildi. “Bir varyete programından varyete programına geçti, Ike’tan uzak durmaya çalıştı ve gerçekten saklandı. Korkunç bir zamandı,” dedi Bay Mackie.

Aynı zamanda Studio 54 ve Paradise Garage dönemiydi ve Bayan Turner, The Trammps’in “Disco Inferno” şarkısını yorumladı. Bay Mackie performansları için -çoğu kumarhaneleri olan hafif pejmürde otellerde- ejderha büyüklüğünde Targaryen kanatları olan pilili, parıldayan gümüş bir elbise yaptı.

Mackie’nin kreasyonlarından bir diğeri de arkası kuyruklu zebra desenli bir elbiseydi.

Başlangıçta kuyruk ekleme fikri Bayan Turner’ı “biraz tedirgin etti” dedi. (Aslında, böyle bir şeyin şu anda herhangi biri tarafından onaylandığını hayal etmek bile zor). Ama horoz “inanılmazdı” dedi, kadın kalçalarını sallarken ileri geri sallanıyordu.

Bayan Turner 80’lerin başında rock ‘n’ roll’a geçiş yaptığında, Bay Mackie’nin siyah deri işi bitmişti.

“What’s Got to Do With It” videosu ile Rolling Stones’un turnedeki slot açılışı arasında, dünya çapında bir süperstar oldu.

Bay Mackie, Tina Turner görünümünün yaratılmasına yardım etse de, bu ona özel değildi.

1985’te, moda çevrelerinde bazen ‘King of Cling’ olarak anılan Bayan Turner’ın iyi bir arkadaşı olan Azzedine Alaïa tarafından tasarlanan deri bir büstiyer ve mini etek giyen Mick Jagger ile Live Aid’e çıktı. (Bay Jagger sonunda eteğini yırttı. Bayan Turner bunu hafife aldı ve daha sonra bunun oyun hissinin bir parçası olduğunu söyledi.)

1989’da Bayan Turner, Foreign Affair albümünün kapak çekimini koyu renk, tam oturan Alaïa elbisesiyle yaptı ve neredeyse kalçalarına kadar geliyordu. Bir çekimde, Eyfel Kulesi’nden sarkarken, sanki üzerinde kasılıyormuş gibi demir yapısına tutunurken görüldü. Bayan Turner ve fotoğrafçı Peter Lindbergh’in daha sonra anlattıkları gibi, bu onların fikriydi.

Güvenlik ağının olmamasından veya Bayan Turner’ın topuklarını çıkarmayı reddetmesinden bahsetmiyorum bile. Bay Mackie’nin belirttiği gibi, korkusuzluk onun kişiliğinin tanımlayıcı bir özelliğiydi.

Önümüzdeki yıllarda, Bay Alaïa için defilelerde yer alarak durmaksızın turneye çıktı. (Daha sonra Bayan Turner’ın Avrupa’ya taşınmasının bir nedeninin, orada “Madonna kadar uzun” olması olduğunu söyledi.) Ve Bay Mackie aynı kasabadayken, akşam yemeği yediler.

Bazen Bayan Turner ve Bay Mackie turlarından biri için kostümler üzerinde çalıştığı için birlikteydiler. Kendisi de bir kurutma rafıydı. Sık sık işe “basit terlikler ve gaberdin pantolonlarla şık giyinerek” geldiğini söyledi. Daha sonra tam kostümle prova yaptı ve “tamamen farklı bir kadın” oldu, ancak akşam yemeğine farklı bir kıyafetle geldi.

2005 yılında, Bay Mackie, Kennedy Center Honors’ta Bayan Turner’ı anmak için Beyoncé’ye ateşli kırmızı bir elbise hediye etti. Bayan Turner balkonda oturdu ve Beyoncé “Proud Mary” şarkısını seslendirirken gülümsedi. (Bayan Turner, sahne kostümlerinden daha ağırbaşlı, boncuklu çiçekli bir elbise giymişti.)

Bay Mackie, hem kariyerinin 50. yıl dönümü hem de bir veda turu olarak ilan edilen 2008 turnesinde Bayan Turner ile birlikte çalıştı.

Bitirdikten sonra sağlık sorunları geliştirdi ve Avrupa’da daha fazla zaman geçirdi.

Bay Mackie, onu yıllardır görmediğini söyledi.

Onunla ilgili son anılarından biri 2008/09 turnesi için prova yapmaktı. Koreograf olarak Toni Basil işe alınmıştı ama kendisi gibi tüm dansçılara hareketleri nasıl yapacaklarını öğreten Frau Turner vardı. “Tina Turner’ın kızlara nasıl Tina Turner olunacağını öğretmesini izlemek gibisi yoktu” dedi.