Protestolar üniversite diplomalarını tehdit ediyor ve yaşlılara normale dönmek için ikinci bir şans verilmesini engelliyor

canvade

Yeni Üye
Divya Jakatdar, lisedeki son yılını arkadaşlarıyla birlikte üniversiteye kabul törenlerini kutlayarak, baloya giderek ve aile üyelerinin tezahüratları eşliğinde sahnede yürüyerek geçireceğini hayal etti.

Bunun yerine, son baharı koronavirüs salgınıyla aynı zamana denk geldi. Lisedeki sınıf arkadaşlarıyla Zoom üzerinden vedalaştı; Mezuniyeti arabaya servisti.

21 yaşındaki Bayan Jakatdar, Güney Kaliforniya Üniversitesi'ndeki son yılının yeni bir başlangıç olabileceğini düşünüyordu. Ancak son haftalarda okulun birincisi Asna Tabassum, müdür Jon M. Chu ve tenis yıldızı Billie Jean King'in perşembe günü yaşanan İsrail-Hamas savaşıyla ilgili güvenlik endişelerini gerekçe göstererek mezuniyet konuşmalarını iptal etmesinden sonra huzursuzluk patlak verdi. bir adım daha ileri giderek üniversitenin “ana sahne”deki açılış törenini tamamen iptal etti.

USC'nin öğrenci topluluğu başkanı Bayan Jakatdar, okulun başlayamayacağı haberini aldıktan birkaç dakika sonra, “Lise diplomalarını kaybetmiş gibi hisseden sınıfın morali için büyük bir darbe oldu” dedi. “Yeterince kaçırdık.”

Ancak Corona krizinde olduğu gibi, Bayan Jakatdar kendini üzgün hissetmiyor: “İnsanların hayatları tehlikedeyken anlaşmadan şikayet etmek bize biraz saçma geliyor.”

Bu, ülke çapında oynanan bir hikaye. Milyonlarca lise öğrencisi, 2020'de son sınıflarının Kovid nedeniyle alt üst olduğunu gördü ve bu önemli günleri tecrit altında kutlamak zorunda kaldı. Dört yıl sonra, aynı öğrencilerin birçoğunun son sınıf gelenekleri, bu kez İsrail-Hamas savaşına ve üniversitelerin yaygın protestoları kapatma veya kontrol altına alma girişimlerine yanıt olarak yeniden engellendi.

New York City'deki Columbia Üniversitesi'nde üniversite rektörü polisi Filistin yanlısı protestoculardan oluşan bir kampı temizlemeye çağırdı ve bu da 100'den fazla protestocunun tutuklanmasına yol açtı. Bahar döneminin geri kalan kısmında dersler çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. USC'de öğrenciler günlerce protesto gösterileri yaparak yönetime Bayan Tabassum'u yeniden konuşmacı olarak görevlendirmesi çağrısında bulundular. Öğrenci aktivizmi dalgası Yale Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Austin'deki Texas Üniversitesi ve MIT gibi okullardaki Filistin yanlısı protestolara kadar uzanıyor

2024 Sınıfının üyeleri, bir kez daha değişen kişisel dönüm noktalarını, üniversite dışındaki dünyanın durumuyla ilgili endişe ve hayal kırıklığı duygularıyla dengelediklerini söylüyor. Birçoğu kendi rahatsızlıklarına dikkat ettiklerini söylüyor ancak gerçek şu ki: Pandemi mezunları sınıfının kaderinde hiçbir zaman basmakalıp bir son sınıf deneyimi yaşamayacak gibi görünüyor.

Boston'daki Emerson College öğrencisi Sophia Pargas, “Dönüm noktalarımızın çoğu büyük, yaklaşmakta olan küresel zulümleri içeriyordu” dedi. “Neredeyse bu noktada buna şartlandırılmışız gibi.”

21 yaşındaki Bayan Pargas, okul gazetesi The Berkeley Beacon'da son aylarda kampüs protestolarını ve sınıf arkadaşlarının tutuklanmasını haber yapıyor. Yine de kutlama anları bulmaya çalıştığını söyledi. Sınıfının, ilk kez katılamayacak olan son sınıf öğrencileri için düzenlediği makyaj balosuna katılmayı planlıyor.

USC'de son sınıf öğrencisi ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika Öğrenci Meclisi'nin yönetici direktörü olan 22 yaşındaki Maideh Orangi, yılın büyük bir kısmını İsrail'in Gazze'yi işgalinden bu yana öldürülen Filistinliler için gösteriler ve anma törenleri düzenleyerek geçirdi.

Bayan Orangi, “Bunun daha tipik son sınıf olayları olmasını bekliyordum” dedi. “Fakat bunun son yılımın belirleyici bir yönü olmasından dolayı üzgün değilim.”

Bayan Orangi, üniversite çapındaki mezuniyet töreni iptal edildiğinde kendisinin ve diğer öğrencilerin şok olduklarını söyledi. “Tüm bunlarda sabırsızlıkla beklediğim tek umut ışığı, tek parlak taraf o başlangıçtı ve şimdi hepsi gitti” dedi. “Son yılımın sonuna kadar gerçekten kötü bir his varmış gibi geliyor.”

Barnard College mezunu Rachel Burns için uygun bir diplomanın gelmesi uzun zaman aldı. Dört yıl önce Portland, Maine'de liseden mezun olduğunda, bunu okulun otoparkındaki arabasında yapmıştı. Bu sefer tek planı kendisinin ve protestocu arkadaşlarının taleplerinin üniversite tarafından karşılanmasını sağlamaktır.

24 yaşındaki Bayan Burns, “Sanırım şu anda en önemli şey bir arada kalmamız ve hükümete karşı birleşik bir cephe oluşturmamız ve bu, diplomamı feda etmem gerektiği anlamına geliyorsa o zaman bunu yapmaya hazırım” dedi. Butler Kütüphanesi'nin önünde, başında bir kaffiyeh ve koyu renkli güneş gözlüğü taşıyor.

Her öğrenci böyle hissetmez. Arcata, Kaliforniya'daki Humboldt Kaliforniya Eyalet Politeknik Üniversitesi mezunu 23 yaşındaki Ruby Cayenne, protestoların mezuniyetini aksatabileceği ihtimali karşısında kalbinin kırıldığını söyledi. “Bu dereceye kanımı, teri ve gözyaşlarımı koydum. Babamın ailesi Küba göçmeni ve bu ülkeye gelip gelecek nesillere eğitim alabilecekleri bir hayat sağlamak için çok mücadele ettiler.”

Kendisini Siyonist olarak tanımlayan bir Yahudi olan Bayan Cayenne, Filistin için Humboldt grubundaki kişiler tarafından kişisel olarak tacize uğradığını hissettiğini söyledi. “Beni görmeye geldin. Bana soykırım destekçisi, bebek katili, faşist dediler” dedi Bayan Cayenne. “Beni tanımıyorlar, neyi desteklediğimi bilmiyorlar. Bu insanların, zar zor kazandığım mezuniyetimi deneyimleme şansımı potansiyel olarak elimden alacağını bilmek berbat bir duygu.”

Etkilenen diğer öğrencilerin duyguları büyük ölçüde farklılık gösterir.

Birkaç yıl ara verdikten sonra 2020'de Columbia'ya başlayan 24 yaşındaki Neeve Levy, pandemi nedeniyle derslerin uzaktan alınacağını fark ettiğinde yıkıldı. Artık son sınıf öğrencisi, protestocuları anladığını ve kendisini protesto etmemekte zorluk çektiğini ancak sorunun ne kadar kutuplaştırıcı olduğunu gördüğünü söyledi.

Butler Kütüphanesi'nden Bayan Levy, “Protestoculara ve öğrencilerin yaptıklarına büyük saygı duyuyorum” dedi. “Bunun Yahudi arkadaşlarımın çoğu üzerindeki etkisini görmek benim için zor.”

Bayan Levy'nin büyükanne ve büyükbabası İsrail'de yaşıyor ve torunlarının mezun olması için heyecanlıydı, ancak şimdi bu gerçekleşmeyebilir.

“Başlangıçta İran'ın İsrail'i bombalamasının ardından havayollarının uçuşları iptal etmesi nedeniyle bunu yapıp yapamayacakları konusunda sorular vardı” dedi. “Buradan mezun olmam, hatta oraya ulaşmış olmam ve bunu engelleyen şeyin ben olmamam bana çok çılgınca geliyor.”

24 yaşındaki Sofia Ongele de pandeminin 2020'deki lise sınıfının bir parçası değildi, ancak kendi son yılı pek de beklediği gibi geçmedi. Santa Clarita, California'daki küçük sözleşmeli okulu mezuniyet sıralarında kapandığından tören küçük ve hayal kırıklığı yarattı ve bir yılını evde geçirdi.

Artık Columbia Üniversitesi'nde öğrencidir ve baharı çok farklı türden dünya olaylarının hakimiyetindedir. Columbia Üniversitesi'nin üst Manhattan kampüsünün güney sahasındaki protesto kampından konuşan, üniversite yıllarının son haftalarını öğrenci arkadaşlarıyla birlikte bir protestoya katılmaktan daha iyi geçirmenin bir yolunu düşünemediğini söyledi.

Bayan Ongele, siyah bir yüz maskesi takarak kampın dışındaki topluluk yönergeleri panosunun önünde dururken, “Z kuşağı olmak ne yazık ki dünyada tekrarlanan, mutlak düşmanlık ve kargaşa içindeki koşullarla mücadele etmek zorunda kalmak anlamına geliyor” dedi. “Biz okul saldırıları yapan, işi iklim değişikliğiyle mücadele etmek olan nesiliz. Kaybetmeye devam ettik. Bunun beklenen bir şey olduğunu söylemeyeceğim çünkü hayatımızın bir noktasında normalliği bilmemiz gerektiğini düşünüyorum ama çok şey oldu.”

21 yaşındaki Lindsay için gerçek bir mezuniyet töreni düzenlemek çok şey ifade ediyor. Üniversiteden sonra iş fırsatlarını korumak için sadece adıyla anılmak istiyordu. Dört yıl önce Manhattan'daki özel bir liseden mezun olmasının “hayal kırıklığı” olduğunu söyleyen kendisi, şimdi de Columbia'dan mezuniyetini kutlayamayabileceğinden korkuyor.

Mezuniyet hazırlıkları için Low Library yakınında kurulan tribünlerin önünde dururken, “Çok fazla duygu var” dedi. “Üniversiteden mezun olmak oldukça büyük bir olay.”

Hayal etmekte zorlansa bile, başlangıcın en azından bir şekilde ilerleyeceğinden emin olduğunu söyledi.

Kampa göz atarak, “Bunun nasıl devam edeceğinden emin değilim” dedi. “Protesto etmek isteyen herkesin mezunlara yer vermesini ve bunun başka hiçbir şeyle değil, biz son sınıflarla ilgili olmasını umuyorum.”

Cal State Humboldt'ta mezuniyete bir aydan az bir süre kalmışken, kampüsün kapatılması ve öğrenci protestoları bazı öğrenciler için bir anı dalgasını tetikledi.

Humboldt Üniversitesi öğrencisi Jacqueline V. Espinoza (21), kişisel tarih ile küresel tarih arasında böylesi bir kesişmeyi en son dört yıl önce bu zamanlarda yaşadığını söyledi.

İngilizce bölümünden Bayan Espinoza, “2020'deki sınıfı düşündüğümde gerçeküstü bir an oldu” dedi. “O dönemde gerçekleşen BLM protestolarının çoğunu hatırlıyorum ve şimdi 2024'te mezun olduğum için paralellikleri kesinlikle görebiliyorum.”

Yine Cal State Humboldt'tan 20 yaşındaki Dezmond Remington, sonunda mezun olmanın heyecanını yaşarken mezuniyeti biraz daha düşük seviyede tutmayı umduğunu söyledi.

“Tüm ailemin burada olabileceği ve mezun olup hayatıma devam edebileceğim son birkaç rahatlatıcı haftayı gerçekten sabırsızlıkla bekliyordum” dedi.

USC'de 21 yaşındaki Mustafa Ali Khan, özellikle de bir devlet üniversitesinde geçirdiği iki yılın ardından buraya transfer olduktan sonra mezun olmayı dört gözle bekliyordu. “Bu anlara çok önem veriyorsunuz. Bu, bir nevi, ortaya koyduğunuz birçok çalışmanın doruk noktasıdır.”

USC'nin ana başlangıcını iptal etme kararının, çoğu zaten kampüse gelmeyi planlamış olan aile üyeleri için özellikle acı verici olacağını söyledi.

“Annem artık mezun olmak için sabırsızlandığını söylüyor” dedi.