Mücevher tasarımcıları böceklerden ilham alıyor

canvade

Yeni Üye
BEVERLY HILLS, Kaliforniya – “Böcekler Hakkında Çılgınlar.” “Sayısız Böcekler.” “Böcekler: Bir Pop-Up Kitap.” Takı tasarımcısı Daniela Villegas’ın Greater Los Angeles bölgesinin bu bölgesindeki evindeki rafları sıralayan ciltler, Bu, girişen herkes için açıktır: zararlılara karşı bir tutkusu vardır.

Altı, sekiz ve 100’den fazla ayak varyantından binlerce örnek duvarlarda çerçeveler halinde asılı duruyor, raflarda cam fanuslarda sergileniyor ve büyük boy sehpalarının üzerinde camın altında duruyor. Koleksiyonun çoğu Beetle fuarlarında satın alındı ve kocası, mobilya tasarımcısı Sami Hayek (Salma’nın küçük erkek kardeşi) ile paylaşıldı. Ziyaretçilere bir doğa tarihi müzesinin entomoloji bölümüne veya daha doğrusu lüks hediyelik eşya dükkanına girmiş gibi bir izlenim verecektir.

Eksantrik dekor, kendi değerli taş bileziğiyle süslenmiş doldurulmuş bir armadillo içerir; üzerinde bir yengeç heykeli bulunan çekirge şeklinde bir hasır masa; ve eski Mısır’ın bok böceği tanrısını onurlandıran Bayan Villegas’ın imzası olan Khepri yüzüklerinden oluşan bir koleksiyon. Bok böceği, Mexico City yerlisi olan Bayan Villegas’ın Los Angeles’a taşındığı 2008 yılından bu yana mücevher formunda ölümsüzleştirdiği yengeçler ve cırcır böcekleri, semenderler ve yılanlar, kurtlar ve bastonlar dahil olmak üzere en az bir düzine yaratıktan biridir ve ilk böcek parçası olan geyik böceği kolyesini yaptı.

Mart sonlarında güneşli bir sabah “Böcekleri küçücük oldukları için görmüyoruz ve onlara dikkat etmiyoruz” dedi. “Ama onlar güzel yenilenme enerjisiyle dolu inanılmaz türler.”

“Ick” faktörünün ötesinde

Arılar, böcekler ve kelebekler, bir asırdan fazla bir süredir figüratif takıların temelini oluşturuyor. Ancak doğa takıntılı Viktorya döneminden ve onu takip eden Art Nouveau döneminden bu yana, mücevher tasarımcıları altımızda sürünen, uçan ve kıvranan minik yaratıklara bu kadar ilgi göstermedi.

Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nin hayvanlardan ilham alan Güzel Yaratıklar sergisinin konuk küratörü yazar ve mücevher tarihçisi Marion Fasel, “Çoğu böcek, ‘hastalık’ faktörünü aştığınızda mücevher gibi görünür,” dedi. York.

“Dış iskeletleri neredeyse parlıyor ve bence kuyumcular buna yanıt veriyor” diye ekledi.

Bayan Fasel, Sanayi Devrimi’ne bir tepki olan Viktorya döneminin doğaya olan hayranlığını kendi dijital çağımıza benzetti. “Bu, yüzyılın başındaki bir paralellik” dedi. “Öylesine çevrimiçi bir hayat yaşıyoruz ki, sürekli ekranlara bakıyoruz. Aslında doğaya bakmak ve hatta ondan bir parçanın mücevher şeklinde yanınızda olması insanı rahatlatıyor.”

Çevreyi önemseyen mücevher tutkunları için, mücevherli bir Beetle’ın daha derin bir anlamı olabilir, dedi Levi Higgs, maksimalist hayvan parçalarıyla ünlü orta yüzyıl Amerikalı bir kuyumcu tarafından kurulan şirket David Webb’in arşiv ve marka mirası yöneticisi.

Bay Higgs, “Birçok mücevher koleksiyoncusu tanıyorum ve onlar botanik bahçelerinin büyük patronları,” dedi. “Böcekler, iklim koruma girişimleriyle dayanışmanın bir simgesi olabilir.”

Ancak böcek takılarının popülaritesinin devam etmesinin ana nedenleri daha kişisel olabilir, diyor Bayan Fasel, “Siluetleri ve sembolizmleri. Mücevherde istediğiniz her şey var.”

Sadece Sylvie Corbelin’e sor. Parisli bir tasarımcı, 2009 yılında Albrecht Dürer’in 1505 tarihli ünlü geyik böceği çizimi de dahil olmak üzere eserlerinden oluşan bir sergiyi gördüğünde böcekler, yusufçuklar, kelebekler, sinekler ve arılardan büyülenmişti ve o zamandan beri çalışmalarında bunları kullanıyor.

Bayan Corbelin bir e-postada “Onları metamorfoz, dönüşüm ve ayrıca dayanıklılık sembolleri olarak görüyorum” diye yazdı. “Düşman ortamlarda başarılı olmak için olağanüstü bir yetenekleri var.”

Başkalaşımı kelebekten daha iyi temsil eden böcek yoktur. Bayan Fasel, Covid-19 salgınının kelebek takılara ilgi uyandırmasının nedenlerinden birinin de bu olduğunu söyledi. Ancak kanatlı yaratıkların her zaman takipçileri olmuştur.

Kelebeklere olan sanatsal bağlılığı, renkli elmaslar ve değerli taşlarla süslenmiş en fantastik 30 eserini içeren bir 2021 kitabı olan Winged Beauty: The Butterfly Jewellery Art of Wallace Chan’ın konusu olan değerli taş oymacısı ve usta kuyumcu Wallace Chan’ı ele alalım. Hong Konglu sanatçının imzası olan titanyumda.

Diğer kelebek seven kuyumcular arasında, daha çok JAR olarak bilinen, Parisli tasarımcı tarafından genellikle Peter Carl Fabergé’ye bu yüzyılın cevabı olarak tanımlanan Parisli tasarımcı Joel Arthur Rosenthal ve İtalya’nın Marche bölgesinden bir moda markası olan Brosway Italia yer alıyor. kelebek motifi paslanmaz çelik takıları ortak bir iplik olarak çalışır.

Bununla birlikte, bu yıl böcek, özellikle Mısır’ı ziyaret eden herkesin aşina olduğu totem benzeri türler olan böcek gibi görünüyor.

Guita M olarak bilinen Guita Mortinger imzalı, pırlantalı ve yakutlu 14 ayar beyaz altından Gundi Dietz bok böceğine sahip bir rozet.

Şubat ayında, Guita M olarak bilinen New Yorklu tasarımcı Guita Mortinger, Avusturyalı sanatçı Gundi Dietz’in bir dizi porselen bok böceği broşunu tanıttı.

Bayan Mortinger, “Onlara olan ilgim 80’lerde Mısır’a gittiğimde başladı” dedi. “Luxor’daydım ve bir kaide üzerinde devasa bir bok böceği heykeli vardı ve rehber, ‘Bu bir doğurganlık heykeli ve etrafında üç kez yürürsen hamile kalacaksın’ dedi.

“Gebe kalmaya çalışıyordum ve birkaç ay sonra hamile kaldım – kızım şimdi 39 yaşında. Bu hikaye aklımda kaldı ve yıllar boyunca onlardan her zaman etkilendim.”

Hollandalı tasarımcı Bibi van der Velden de Beetle’ın umut, mutluluk ve yenilenme ile olan ilişkisine ilgi duydu. Ekim ayında Paris Moda Haftası’nda, bazıları pavé-set pembe ve mor safirlerle ve diğerleri gerçek yeşil ve mavi bok böceği kanatlarıyla süslenmiş 16 bok böceği içeren 44.100 dolarlık sonsuzluk kolyesini piyasaya sürdü.

Kuzey Kaliforniya’dan bir tasarımcı olan Lauren Harwell Godfrey, 2022’de bir bok böceği kolye serisi yarattığında, renk olasılıkları ilgisini çekmişti. “Geleneksel olarak, lapis lazuli veya bir tür taş paletinde bok böcekleri görürsünüz, ancak florit ve gökkuşağı aytaşı ile şeyler yapmak duruma ilginç bir renk katıyor” dedi. “Ateş opalinden ve krisoprazdan yapılmış bir tane çıkardım. Ve bir müşteri pembe topaz ve turkuaz kanatlı bir tane sipariş etti.

Daha yakın zamanlarda, Bayan Harwell Godfrey dikkatini arılara çevirdi. 1 Haziran’da açılması planlanan Las Vegas couture mücevher fuarında “bavulum bununla dolu olacak” dedi.

çekicilik ve itme

Bazı müşteriler için, arılar ve potansiyel olarak ürkütücü kohortları – örümcekler, akrepler ve benzerleri – kötü anılar uyandırabilir. San Francisco’daki Lang Antique & Estate Jewelry’in ortak sahibi Suzanne Martinez, ister cezbedici ister itici olsun, böcekler içeren mücevherlerin neredeyse her zaman dikkatleri üzerine çektiğini söyledi. Böcek mücevherleri genellikle eşit ölçüde büyüleyen ve iten Art Nouveau ustası René Lalique’den bahsetti.

Bayan Martinez, “Lalique’in çiftleşecek çok yusufçukları var,” dedi. “‘Ben özgür bir adamım ve Viktorya döneminin kısıtlamalarına göre yaşamayacağım’ demeye istekli olmasaydınız, çiftleşen yusufçuklardan oluşan bir kolye takar mıydınız?”

Sahibi Bill Hermsen, benzer şekilde düzen karşıtı bir ahlakın, Ağustos ayında Los Angeles’taki güzel bir mücevher butiğinde satılan böcek mücevherlerine ilgi uyandırdığını söyledi. Karıncaların, yavru sineklerin ve peygamberdevelerinin gerçeğe yakın yorumlarını yaratmak için oksitlenmiş bronz ve 18 ayar altın kullanan New York’un Hudson Vadisi’nden bir tasarımcı olan Gabriella Kiss’in çalışmasından alıntı yaptı.

Bay Hermsen, “Birçok sanatçımız ve sanat küratörümüz, mimarımız ve sanatseverimiz var” dedi. “El değmemiş bir taş aramak için mutlaka Harry Winston’a giden müşteriyle aynı müşteri değil.

“Gabriella’nın işi çok mecazi. Bence inanılmaz küçük yaratıklar ve onların hayatımızdaki varlıkları arasındaki gerilimi kutluyor. İşte mizah burada devreye giriyor.”

Mart ayında New York City’de düzenlenen bir mücevher ödülleri töreninde, Bay Higgs, David Webb’in gerekçesini yineledi: markanın mavi-yeşil masmavi malakitten yapılmış benzersiz bok böceği broşunu takmıştı. “Yakanızda büyük bir böcek olması oldukça arsız,” dedi.

Los Angeles’ta bir mücevher danışmanlığı şirketi olan Stax’ın kurucusu Victoria Lampley Berens, böcek takılarında doğal olarak cinsiyet eksikliğine dikkat çekti. “Kızlar veya erkekler için değiller,” dedi.

“Ve çok duygusal görünmemek için, böcekler çocukların birlikte oynadığı ilk yaratıklardır” diye ekledi. “Yerde yatıp tombul ve uğur böcekleriyle oynuyorsun.”

Bu ilk hayranlık yaşla birlikte iğrenmeye dönüşürken, pek çok kuyumcu onlarda güzellik ve anlam bulmaya devam ediyor.

Eğitimli bir heykeltıraş olan usta kuyumcu Anthony Lent, 1970’lerin ortalarında ilk böcek mücevheri olan “peygamberdevesini” yaptığını ve o zamandan beri böcekler dünyasına sayısız kez geri döndüğünü söylüyor.

Philadelphia’da bir kuyumcu olan Bay Lent, geçen ay bir telefon görüşmesinde, “İçinde pek çok gizli şey bulunan ıhlamur tohumuna dayalı bir yaprak olan büyük bir pandantifi yeni tamamladım” dedi. “Seçtiğim parçada yaprak bitleri vardı ve bütün bir uğur böceği ve örümcek fantazmagorisi ekledim. Ama ilk bakışta belli değil. Bu narin bir mücevherli yaprak ve sonra tüm canlılara bakmaya başlıyorsunuz.”

Yine de, Bay Lent ile yakın zamanda yapılan bir karşılaşmanın açıkça ortaya koyduğu gibi, çoğu insan o kadar hevesli değil.

Bay Lent, “LA’deydim ve mutfağın arka kapısından dışarı çıktım, merdivenlere oturdum ve merdivenlerin altından çıkan ve ayağıma bakan büyük siyah bir örümcek gördüm” dedi. “Arkadaşım, ‘Kahretsin, bir kara dul!’ ve ezdi. Aydınlıktı. Beni büyüledi.