Montez Press Radio, geçmiş bir New York şehrinin Kendin Yap ruhunu canlandırıyor

canvade

Yeni Üye
Montez'in “Insider Baseball” programının reklamcısı ve eski sunucusu Kaitlin Phillips, “Beni New York'taki insanların ilginç olduğuna ve çılgın ilgi alanlarına sahip olduğuna inandırıyorlar” dedi. (Radyo istasyonunun reklamını yapmıyor.) “İnternet çağı, insanların sizin bilmediğiniz şeyleri bildiğini unutturabiliyor. Her zaman kendime şunu soruyorum: “Bu insanları nereden buluyorlar?”

Bir akşam tren istasyonunda ambiyans müziği gösterisi sırasında 33 yaşındaki Bay Laprade dışarıdaki kaldırımda bir ses duydu. “K-Swiss spor ayakkabıları, JNCO'lar giyen, bu NSync işini köşede bir amfiyle yapan” genç bir adam olduğunu hatırladı. “Ben de ona çenesini kapatmasını söylemek üzereydim. Ama ben şöyle düşündüm: 'Vay canına, bekle, ne yapıyorsun?' Kulağa gerçekten harika geliyor.”

Bay Laprade onu stüdyoya davet etti ve yayına çıkmaya davet etti ve bu şekilde başına buyruk bir pop müzisyeni Mat Kastella ile tanıştı. Yürüyüş tarzından ilham alan Bay Laprade ve Bayan Skolnik, Bay Kastella ve bir grup yedek dansçının Liman İdaresi Otobüs Terminali'ndeki bir sahnede performans sergilediği bir konsere ev sahipliği yaptı.

Montez bir tür anakronizm olsa da şehrin genç sanatçıları ve yazarları için tam da doğru zamanda geldi. Bir zamanlar Manhattan'da canlı bir ekosistem olan topluluk radyosu, yıllarca ayakta kalma mücadelesi vermişti. Sanat dünyasıyla bağları olan Know Wave, 2018 yılında düzenli yayına son verdi; East Village Radyosu 2014'te kapandı (ancak gelecek ay geri dönmesi bekleniyor). Çevrimiçi olarak yayınlanan bu istasyonlar, New Yorkluların şehrin yeraltı kültürel sahnelerinde neler olup bittiğini topluluk radyosu aracılığıyla öğrendiği 1970'lerin sonu ve 1980'lerin başındaki sakin günlerin meşalesini taşıyordu.

1978'den 1982'ye kadar Columbia Üniversitesi istasyonu WKCR'de deneysel bir müzik şovuna ev sahipliği yapan Donald Miller, bir e-postadaki deneyimi “iki ton eğlenceli ve harika şov” olarak tanımladı. Bu istasyon, onun öncü serbest caz üçlüsü Borbetomagus'a katılmasının sebebidir: Grup arkadaşı olacak iki genç saksafoncu, Bay Miller'ın televizyonda çaldığı plakları dinledikten sonra ona yaklaştı ve onlar hakkında heyecanlandılar.

Bu çağın yaratıcı gücü günümüzün şehir merkezinde yaşayanlara ilham veriyor. Montez şovu olan East Village plak mağazasının sahibi Adrian Rew, “Montez'in yaptığı şey bana Mudd Club veya Danceteria hakkında okuduklarımı hatırlatıyor” dedi ve şöyle devam etti: “punkların, avangard sanatçıların ve küratörlerin el ele gittiği yer .”