Met Gala 2024, sunucular Zendaya, Bad Bunny, Chris Hemsworth ve Jennifer Lopez'in katılımıyla gerçekleşecek

canvade

Yeni Üye
Pazartesi gecesi, yılın en büyük bağış toplama etkinliklerinden ve yıldızlarla dolu partilerinden biri Metropolitan Sanat Müzesi'nde gerçekleşecek: Kostüm Enstitüsü'nün yıllık bağış toplama etkinliği veya yıllardır adlandırıldığı şekliyle Met Gala.

Müzenin kendi kendini finanse eden moda kanadı için milyonlarca dolar toplayan etkinlik, uzun süreli Vogue editörü ve Condé Nast yöneticisi Anna Wintour tarafından özenle seçilen ultra özel konuk listesiyle, cesur kırmızı halısıyla tanındı.

Ancak bu yılki etkinlik olağandışı bir şekilde dramayla gölgelendi. Şirketten yapılan açıklamada, aralarında Bon Appétit, GQ, Vanity Fair ve Vogue'un da bulunduğu Condé Nast yayınlarının çalışanlarını temsil eden sendikanın Cumartesi günü uzun süredir devam eden sözleşme görüşmelerinde hisselerini artırdığı belirtildi. X'te yayınlanan video eğer yönetim sendikayla pazarlık masasında buluşmadıysa, Üyeleri “Sizinle Met'te buluşacak” ve Vogue'un en büyük gecesinde bir grev hattı olasılığını yaratacaktı. New York Polis Departmanından bir yetkili, herhangi bir yol kapatmanın planlanmadığını ve polisin “uygun güvenlik konuşlandırması” yapacağını söyledi.

Bayan Wintour'un liderliğinde Met Gala, geçmiş galalarda Jeff Bezos ve Tim Cook da dahil olmak üzere teknoloji liderlerine kollarını giderek daha fazla açtı ve onların sponsorluklarına da avuçlarını açtı. Bu yıl, Kostüm Enstitüsü sergisinin bu bahar ana sponsoru olan TikTok'un genel müdürü Shou Chew, galanın onursal başkanı seçildi. Bu duyurudan bu yana geçen haftalarda Bay Chew, bir kongre komitesi huzuruna çıkması için mahkeme celbi aldı. Şirketin Çinli sahibine, dokuz ay içinde satılmaması halinde TikTok'un ABD'de yasaklanacağı söylendi.

Ancak buradaki ana olay modadır; önceki kıyafet kuralları, misafirleri kalıpların dışında düşünmeye zorluyor veya açık hale getiriyor. Kostüm Enstitüsü'nün Bahar 2019 şovu “Kamp: Moda Üzerine Notlar” öncesinde, gala misafirlerinden “üzerinde çalışılmış önemsizlik” dokunuşuyla giyinmeleri istendi. İlkbahar 2022 kıyafet yönetmeliğinin “yaldızlı ihtişam”ın ilgili sergiyle pek alakası yoktu; gelecek yılın kıyafet yönetmeliği – “Karl'ın onuruna” (Lagerfeld, elbette) – onun 65. yılına adanan 2023 sergisine mükemmel bir şekilde uyuyordu. Bu tasarımcının yıllık kariyeri.

Pazartesi gecesi galanın kıyafet kuralı, İngiliz yazar JG Ballard'ın duvarlarla çevrili bir mülkte yaşayan aristokratların şiddetli bir kalabalığın ilerleyişi tarafından tehdit edildiğini anlatan 1962 tarihli kısa öyküsüne açık bir gönderme olan “Zaman Bahçesi” idi. Tema aynı zamanda “Uyuyan Güzeller: Modanın Yeniden Uyanışı” başlıklı bahar sergisinin temasına da gönderme yapıyor.

Sergide, geleneksel olarak sergilenemeyecek kadar hassas giysiler de dahil olmak üzere, Kostüm Enstitüsü'nün kalıcı koleksiyonundan yaklaşık 250 parça yer alacak.

Kostüm Enstitüsü küratörü Andrew Bolton, sergiyle ilgili bir yazısında şunları yazdı: “Bu giysilerin son derece kırılgan olması, bunların manken üzerinde giyilmesini engelliyor. Bu nedenle daha fazla bozulmaması için sergide düz camlı vitrinlerde sergileniyorlar.”