Dikkat Edilmesi Gereken Lezbiyenler, şimdi kulaklığınızda

canvade

Yeni Üye
Brooklyn’de yaşayan 26 yaşındaki yazar ve grafik tasarımcı Mallory Pearson ve dövme sanatçısı olan oda arkadaşı son birkaç haftadır Alison Bechdel’in popüler çizgi romanı Dykes to Watch Out For’u okuyorlar.1983’ten 2008’e kadar süren dizi, her zamanki gibi ikiliye sadık kalıyor.

Bayan Pearson, “Geçen gün birlikte bir şeyler okuyor ve bunun ne kadar doğru olduğuna gülüyorduk,” dedi. Bir randevuya hazırlıksız hissetmekle ilgili şakalar ve lezbiyen arkadaş gruplarının inzivaya çekilmesiyle ilgili hikayeler okuyorsunuz. “Bunun hiç değişmediğini görmek benim için çok komik,” diye ekledi.

Perşembe günü, “Dykes to Watch Out For” şaşırtıcı bir ortamda yeniden doğdu: Audible’dan oyun yazarı Madeleine George tarafından uyarlanan bir ses dizisi. Carrie Brownstein konuşkan polemikçi Mo’yu oynuyor ve Roberta Colindrez tam zamanlı çapkın Lois’i seslendiriyor. Jezanna rolünde Roxane Gay ve diziyi anlatan Jane Lynch de dahil olmak üzere başkaları da onlara katılıyor.

Bu ay, Bayan Bechdel’in Woman News’de ilk “Dykes to Watch Out For” filmini yayınlamasının 40. yılı. Haftalık olarak yayınlandı ve karakterlerinin siyasi katılımı ve günün haberlerine verdiği öfkeli tepkileriyle ünlüydü. Bayan Bechdel, şeridini “yarı kurşun sütun ve yarı sonsuz tefrika edilmiş Viktorya dönemi romanı” olarak adlandırdı. Sosyal yorumlar ve siyasi analizler doğal olarak kendi zamanlarının ürünleridir. “Dykes to Watch Out For” çağdaş queer kültürü onlarca yıl sonra nasıl etkiler? Ve kim dinlemek ister?

Çizgi romanın hayranları, ilk ortaya çıktıklarında, hayatlarını çok iyi yakaladığını düşündükleri bir eseri tekrar ziyaret etmeyi merak ediyorlar. Portland, Oregon’da bir pazarlama ajansı proje yöneticisi olan 50 yaşındaki Lisa Casey, çizgi roman yayınlandığında San Francisco’da yaşıyordu. Bayan Casey, “Arkadaşlarım ve ben gazeteyi alıp kitapçının arkasında okurduk” dedi. “Hatırladığım kadarıyla, onu hayatımın ne olabileceğine dair bir vizyon olarak görüyordum. Queer yaşamın daha olgun bir vizyonuydu.”

Bayan Casey, 2017’de ortağı Brie Stoianoff ile ilk kez çıkmaya başladığında, Bayan Stoianoff’a ilk hediyesi olarak Dykes to Watch Out For’un bir kopyasını verdi. Bir tıbbi cihaz şirketinde hesap yöneticisi olan 45 yaşındaki Bayan Stoianoff, 30’lu yaşlarının sonunda ortaya çıktı ve “Keşke 20’li yaşlarımda Dykes to Watch Out For’u bulsaydım” dedi. “Eşcinsel ilişkilerinin normalleşmesi muhtemelen tüm hayatımı değiştirirdi.”

O ve Bayan Casey sesli versiyonu duyduklarında hemen ilgilendiler. Bayan Stoianoff, “İnanılmaz derecede heyecanlıyım çünkü bunu nasıl yaptıklarını merak ediyorum” dedi. “Sesleri nasıl olacak?”

Diğerleri yeni formata karşı çıkıyor. Birkaç haftalığına Brooklyn’de seyahat eden bir tamirci olan 31 yaşındaki Avery Rose, her zaman çizgi roman okumaya ilgi duymuştur, ancak yeni ortam hakkında şüphecidir. Mx, “Sesli kitapları severim, ancak kurgu seslerini gerçekten sevimsiz buluyorum” dedi. dedi Gül. “Korkunç olmamak elde değil.”

Oyun yazarı, Bayan George’un beğenebileceğini düşünen bir üniversite arkadaşının tavsiyesi üzerine ilk kez okuduğu diziyi uyarlarken, Bayan Bechdel’in diyaloğuna her şeyden önce öncelik vermek istedi.

“İlk Hipokrat yeminim, şeride zarar vermemekti” dedi. Bayan George, karakterlerin ruhunu koruduktan sonra sesli ipuçları aramaya başladı. Joan Jett ve Cris Williamson’ın müziklerini ve AIDS Memorial Quilt’in ilk kez sergilendiği 1987’de Washington’da Lezbiyen ve Gey Hakları için Mart’tan gelen sesler de dahil olmak üzere çizgi romanda yer alan protestolardan sesler topladı. Bayan George, “Gerçek sese sahip olmamızın bu serinin en önemli özelliği olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bayan Bechdel’in çizgi romanı Fun Home’un müzikal uyarlamasının başarısı, diğer hayranların onun diğer eserlerinin yaşayan, nefes alan niteliklerini görmesini sağladı. 38 yaşındaki KD Diamond, Los Angeles’ta yaşayan ve Bechdel tarzı dövmeler bile yapan bir dövme sanatçısı ve illüstratör. Bayan Diamond, ailesiyle Barnes & Noble’da çalışırken Bayan Bechdel’in çizgi romanlarını başka kitaplarda saklayarak büyüdü. Çizgi romanın “zengin karakterlerinin” bir sesli dizi ile yapabileceğini düşünerek, sayfadan kulaklıklara geçiş onu rahatsız etmedi. Oyuncu kadrosu harika olacak dedi.

Washington, DC’deki Little District Books’ın yöneticisi 23 yaşındaki Grace Burke, “erişilebilirlik yönünü” beğendiklerini söyledi ve bir ses uyarlamasının çalışmayı görsellerle etkileşime giremeyen kişiler için erişilebilir hale getireceğini belirtti. Ama mx. Burke’ün uyumla ilgili başka endişeleri var. “Audible, Amazon’a ait” dediler. “Amazon’la gerçekten uğraşmıyorum. Bence pek çok queer insan bununla ilişki kurabilir. Alison Bechdel ile etkileşime girme olasılığı yüksek olan insanlar, zorunlu olmadıkça Amazon’u seven ve destekleyen insanlar değil.”

24 yaşındaki Madden Aleia aynı zamanda bir kitapçı işletiyor: Northampton, Massachusetts’te Dykes to Hang Out With adında düzenli bir queer toplantısına ev sahipliği yapan Bookends. Bayan Aleia, ses uyarlaması hakkında “Lezbiyen konuşmaları dinlemek için aşırı miktarda zaman harcayan biri olarak, queer konuşmaları tasvir etmenin çok değerli bir şey olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bayan Aleia, kendisini heteronormatif bir dünyaya açıklamaya gerek duymayan queer insanlar hakkında nadir bir çalışma olarak Dykes to Watch Out For’u takdir ettiğini söyledi. Bunun yerine, zamanını psikoterapi hakkında şakalar yaparak, aşık olmayı arzulayarak ve sıkı bir şekilde siyasetle uğraşarak geçiriyor. Bayan Aleia’nın dediği gibi, “Biz buradayız, biz tuhafız ve bu konuda nevrotikiz!”

Bayan Aleia, çizgi romanı düzenli olarak 20’li yaşlarının başındaki insanlara ve 50’li yaşlarındaki insanlara sattığını söyledi. Mx’e göre. Little District Books’un yöneticisi Burke, Bayan Bechdel’in çalışmaları mağazadaki en popüler eserlerden bazıları.

Bayan Bechdel, başlangıçta sesli çeviri konusunda hem şüpheci hem de heyecanlı olduğunu söyledi. Ancak oyuncular kayıt yapmak için ses kabinine geldiğinde, hemen bağımlısı olduğunu söyledi. Bayan Bechdel, “Carrie Brownstein’ın gerçekten en uzun, çok heceli rantları becerdiğini duymak çok tatmin ediciydi,” dedi. “Ve Lois rolündeki Roberta Colindrez sadece bir rüya. 40 yıl önce bu karakteri yazarken onu gelecekten çekip almış gibi hissediyorum.”

Bayan Bechdel, filmin bu kadar çok genç okuyucuya hitap etmesine şaşırdığını söyledi. “Gerçekten minnettarım,” dedi. Yine de, kendi nesilleriyle aynı sorunlar ve zorluklarla mücadele eden okuyuculardan haber almak acı-tatlı bir ittifak.

“Bir bakıma,” diye ekledi, “Kaydettiğimiz tüm ilerlemelere rağmen bazı şeylerin hala aynı olması biraz üzücü.”

tarafından üretilen ses adrienne hust.