Anneler Keşke Daha Önceden Bilseydim Diyorlar… ?

CanCagzim

Global Mod
Global Mod
Hamilelik, dogum, ve dogumun hemen sonras hakkndaki gercekleri onceden bilseydim acaba yine de cocuk sahibi olmay ister miydim? diyen annelerin says hic az degil.
Cocuk sahibi olmak cok onemli bir karar. Hamilelikten tutun, dogum olay ve sonrasnda bebek sahibi olmak, kadnlar icin cok buyuk sorumluluk ve hayatlarnda geri donusu olmayan bir degisiklik. Hamilelik srasnda ayr ayr ucer aylk donemlerde ve dogum sonrasnda vucudunuzda olan butun hormonal ve fiziksel degisiklikler yetmiyormus gibi duygusal yasam da tamamen degisiyor. Anneler kendi iclerinde oldugu kadar, esleri, aileleri ve cevreleriyle de ilgili sorunlar yasayabiliyorlar. Butun bunlar keske bilseydim diyen anneler ile konustuk. Belki siz de onlarn keskelerinde kendinizden bir parca bulacaksnz.
Hamileligin birinci uc aynda
* Ilk uc aymn kocamla iliskimizi bu kadar zorlayacagn keske bilebilseydim. Hep bir aile olmay duslemistim ve o yuzden de hamile kalmak icin can atyordum, fakat hormonlarm alt ust olmustu ve kendimi bir sure mutsuz ve kararsz hissettim. Kocamla eskisi kadar cok kavga edecegimizi hic dusunmemistim. Hatice
* Mide bulantlarnn bu kadar kotu olabilecegini hic tahmin etmezdim. -Mine
* Bebegin ne yaptg, nasl buyudugu, farkl aclar, gibi konularda bu kadar endise edebilecegimi bilmezdim. Cok fazla bilinmeyen var. Gul
* Sabah bulants deyiminin sacma oldugunu cunku benim icin butun gun bulants demenin daha dogru olacagn hic dusunmemistim. Hamileligin her dakikasn sevecegim dedigimde keske birisi kafama vursayd. Bu da cok sacmayd. Isimsiz
* Hic problemsiz bir ilk uc ay yasayacagm yani sabah bulants, asr yorgunluk, agr ve acsz, aclk ve mide kaznts cekmeden bilebilseydim keske. Doktora ilk kez gittigimde, bana hamile olmadgm soyleyeceginden veya hic bir belirti olmadg icin bir problem oldugunu soyleyeceginden cok korkmustum. Nur
Hamileligin ikinci uc aynda
* Agzmda cogu zaman kotu bir tat olacagn ve yapabilecegim bir sey olmadgn bilseydim keske. Saliha
* Ayaklarmn dort ay boyunca sisecegini bilseydim! Sonucta indiler ama simdi bir numara daha buyukler. Butun ayakkablarm verip yenilerini almak zorunda kaldm! Isl
* Baz kadnlarn hamile olmaktan hoslanmadgn, ve hamilelik sltsnn herkese gelmedigini onceden duysaydm keske! Hamileligimden ne kadar az hoslandgma sasrmstm cunku hep cok sevecegimi dusunmustum. Sdka
* Yabanclarn karnnza dokunmaya haklar oldugunu dusuneceklerinden hic haberdar degildim. Sevinc
* Kabzlgn ve mide gaznn bu kadar sorun olacagn keske bilebilseydim. Kocam gercek karsnn kacrldgn dusunmeye baslamst. Isimsiz
Hamileligin ucuncu uc aynda
* Hamileligin aslnda on ay oldugunu bilseydim keske. Isimsiz
* Uterus esnedikce kramplarmn olacagn hele de bunun normal bir sey oldugunu bilmemek cok sinir bozucu bir seydi. Fulya
* Hamileliginiz ilerlediginde cok gulerken veya hapsrrken dikkatli olmak gerektigini yoksa yeni bir ic camasrna ihtiyacnz olabilecegini tahmin bile etmezdim. Burcu
* Iki ay oncesinden hastane cantam hazrlamam gerektigini dusunemezdim. Doguma erken gittim ve kocam eve gidip cantam hazrlamak zorunda kald. Bana ne getirdi biliyor musunuz g-string ic camasr! Deniz
* Sabah bulantlarnn son uc ayda da devam edebilecegini ve sadece sabah olmadgn bilseydim keske. -Rahsan
Dogum
* Annem, kzkardesim ve halalarm kolay dogum yaptlar diye benim de normal dogumu cok kolay yapacagm zannederdim. Benimki 24 saatten sonra sezeryan ile bitti ama cok guzel bir kzm oldu. Nevsin
* Dogum icin kurslar oldugunu onceden bilmeyi isterdim. Boylece dogumda bu kadar zorlanmaz ve dogum sonras ne kadar ac olunabildi-gini ogrenir ve ona gore yanmda yiyecek getirirdim. Serap
* Dogum sonras iyilesme surecinin dogumdan daha kotu olabilecegini bilmezdim. Dort gun boyunca agr ve sislikten oturamadm. Keske hastaneden ckmadan agr kesici isteseydim. Yelda
* Bebeginiz dogarken bir ayna ile izlemenin ne kadar harika bir sey olacagn dusunemezdim! Dogumda bir doktor getirdi ve ben de o kucuk yuzu daha dsar ilk cktgnda gordum. Bunlar pek cok insann sahip olmadg ve benim asla unutmayacagm hatralar. Isimsiz
* Dogumdan sonra ilk kez ayaga kalkmann bu kadar tuhaf hissettirecegini dusunmezdim. Halbuki hemsire kalkabilecegimi soylemisti. Tuvalete gittigimde bir anda gozlerim karard. Baylmsm. Allahtan hemsire yanmdayd, bana bir sey koklatt ve hemen ayldm. Ondan sonra da korkup butun gun bir daha bunu denemedim. Gulnur
* Dogal dogumun bu kadar zor olacagn dusunmemistim. Kendimi epidu-rala hazrlamstm ama hastaneye geldigimizde gecis kanal cok acldg icin epidural yapamadlar. Bir saat de olsa hayatmdaki en kotu sanclar cektim. Selda
Dogum sonras
* Keske onceden bir gogus pompas alsaydm. Onceleri emziririm sonra ise tekrar baslarken pompa alp sutumu sagarm diye dusunmustum. Ama goguslerim bebegin ilk zamanlarda yeterince ememesinden dolay inanlmaz dolmustu ve gogus pompam olmadg icin de cok zorluk cektim. Zerrin
* Sutun bu kadar cabuk ve fazla gelecegini tahmin etmemistim. Hemen gogus pedlerinden aln! Isimsiz
* Kendi icgudume guvenmem gerektigini ve cocugumda bir tuhaflk oldugunu hissettigimde sonuna kadar srarc olmam gerektigini bilemedim. Pek cok anne baba cocuk doktorlarnn herseyi bildiklerini dusunuyor. -Isimsiz
* Hamilelik kyafetlerimi dogumdan sonra bu kadar uzun zaman giymek zorunda kalacagm dusumde gorsem inanmazdm. Buna hic hazrlkl degildim dogrusu. Isimsiz
* Bebegime bu kadar inanlmaz yogun duygular besleyecegimi, sevgi ve mutluluktan, ayn zamanda korku ve endiseden dolay bu kadar derin duygular icinde olacagm bilmezdim. Bu hisler yuzunden aglamanz son derece dogal. Bunlar hayatn birer parcas. Sandra
* En cok ozleyecegim seylerden birinin oylece kalkp gitmek olacagn bilebilir miydim? Bez cantas, araba koltugu gibi harika seyleri dusunmeden sadece gitmek... Isimsiz
* Emzirmenin bu kadar zor ve mesa-katli bir is olacagn, ackcas anneligin en baslarda bu kadar sevimsiz olabilecegini hic tahmin etmemistim. Bu ilk haftalar tum hamileligim ve dogumdan daha zor gecti benim icin. Sanrm ne emzirme ne de annelik konusunda yeterince bilgi sahibi olmadgm icin boyle hissettim. -Isimsiz
* Dogumdan sonra seksin bu kadar ac verebilecegini bilmezdim. Dogumdan cok sonralar bile bu degismedi. Simdi bunun sebebinin emzirdigim icin ostrojen hormonunun salglanmamas ve bu yuzden meydana gelen vajinal kuruluktan kaynaklandgn biliyorum, ama butun bir tup yag bile fayda etmemisti. Isimsiz
Butun bu annelerimizin bizlerle paylastklarn ozetlemek gerekirse hamilelik, dogum ve dogum sonras yasananlar sanldg kadar kolay degil. Herkesin, her hamileligin ayr ayr zorluklar var ve bu donemlerinde zorluklar yasayan kisiler cogunlukta. Yalnz degilsiniz sadece yapmanz gereken onceden biraz daha bilgi sahibi olmaya calsmak ve butun bu zorluklara hazrlkl olmak.